Erken Adet Görme Nedenleri Nelerdir? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Erken Adet Görme Nedenleri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Erken Adet Görme Nedenleri Nelerdir?

erken adet görme

Erken adet görme, kadınlarda adet kanamalarının beklenen zamandan erken gelme durumudur. Erken adet görme de adet olamama ya da geç adet olma gibi, bir adet düzensizliği konusudur ve bir doktor tarafından değerlendirilmesi, erken adet görme nedeninin teşhis edilmesi gerekir.

Adet döngüsündeki düzen, adet kanamalarının sağlıklı olduğunun göstergesidir. Bu da tabii kadın vücudunun biyolojik yapısının düzgün işliyor olması demektir. Ancak çoğu kadında adet düzensizliği, zaman zaman ve farklı nedenler yüzünden görülmektedir. Kanamanın adet döngüsünden erken olması “adetin erken gelmesi” şeklinde ifade edilir. Erken adet görme birçok etkenden kaynaklanabilir. Kadınlar için çok can sıkıcı ve aynı zamanda rahatsızlık verici bu konu; yaşanan aşırı stres, dengesiz beslenme ve uyku bozuklukları olarak açıklanabilir.

Erken adet görme kadınların günlük yaşantılarında plan yapmasını da engeller. Bu da kadının hayatını olumsuz yönde etkiler. Beklemediği bir anda adet kanaması başlayan kadın, bulunduğu ortamda kesinlikle keyifsiz ve huzursuz olacaktır. Çünkü hazırlıksız yakalanmış olacaktı. Erken adet görme sorunu, birçok farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir.

erken adet görme nedenleri

Erken adet görme nelerden kaynaklanır?

1) Yaşanan aşırı stres ve endişe durumları

Erken adet görme konusunda en önemli nedenlerden biri gerginlik ya da endişeden kaynaklanan aşırı strestir. Aşırı stres duygusu kadında adet düzensizliğine neden olur. Ani üzüntü, şiddetli tepkiler, beklenmeyen bir hastalık haberi gibi sıra dışı nedenler adetin erken olmasına ya da kesilmesine neden olabilir. Bu konuda yine uzman bir doktordan yardım alınıp, duygusal sorunların düzeltilmesi gerekir.

2) Doğum kontrol hapları kullanımı

Erken adet görme konusunda bir diğer neden ise kullanılan kadın doğum kontrol haplarıdır. En çok tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biri olan doğum kontrol haplarının yan etkisi olarak, erken adet görme ya da geç adet olma gibi adet düzensizlikleri görülür. Doğum kontrol hapları vücuttaki hormonların dengesini değiştirdiği için adet gecikmesi ya da erken adet görme durumları yaşanabilir. Eğer bu durum kesinlikle doğum kontrol haplarından kaynaklanıyorsa, bir süre sonra adet düzene girecektir. Ancak doktor kontrolünde kalınmalıdır.

3) Dengesiz beslenme sorunu

Erken adet görme konusunda bir diğer neden de vücut metabolizmasını fazlaca yoran dengesiz ve sağlıksız beslenme programları, sağlıksız şekilde uygulanan garip diyet listeleri, çalışma nedeniyle öğün atlama gibi, yeterli vitamin ve mineralleri alamama sonucunda erken adet görme ya da geç görme gibi adet kanamasında düzensizlikler ortaya çıkar. Yetersiz ve dengesiz beslenmek, adet kanamalarının erken gelmesine neden olabilir. Vücut kendisine gereken mineral, vitamin, protein, karbonhidratı alamadığı zaman, rezervleri sonunda kadar kullanır. Artık vücut deposu da boşaldığında metabolik denge bozulur, bu da adet düzensizliklerine yol açabilir.

4) Endokrin hastalıkları

Erken adet görme nedenlerinden belki de en önemlisi kadınların yaşadıkları, vücut hormonlarını olumsuz şekilde etkileyen, endokrin hastalıklarıdır. Hormonal bozukluklar, tiroid bezinin çok ya da az çalışması, diyabet riski taşımak, gizli şeker hastalığı, insülin direnci gibi metabolik sendrom yaratan endokrin hastalıkları, kadınlarda kesinlikle adet düzensizliğine yol açar. Doktorun hasta hikayesini dinleyerek, hastaya gerekli tahlilleri ve tetkikleri yaptırması gerekir. Kanda ve idrarda bakılacak çeşitli değerler sonucunda hangi hastalık olduğunun teşhisi konulabilir. Uygun tedaviye başlandıktan bir süre sonra adet düzeni tekrar yerine oturacaktır.

5) Yoğun ilaç kullanımı

Farklı nedenlerden dolayı kullanılan ağır ilaçlar da vücutta tepkiye neden olarak, ilk önce adet döngüsünü bozmaktadırlar. İlaçların içinde bulunan farklı hammaddeler, kişilerde değişik reaksiyonlara sebebiyet verir. Doktor muayenesi sırasında kullanılan tüm ilaçların, dozlarıyla birlikte erken adet görme ya da geç adet olma ile ilgili değerlendirme yapılması açısından, sunulması gerekir.

Kanser gibi özel durumlarda alınan kemoterapi ve içilen ağır ilaçlar da adetlerde durmaya kadar giden düzensizliklere neden olabilir. Bu tip hastalıklarda hastanın durumu ön plandadır. Doktor tarafından izleme yapılması şarttır.

Erken adet görme, yani adet düzensizliği problemi bir çok farklı hastalığın sonucu olarak da görülebilmektedir. Sorunun nedeninin tam olarak anlaşılabilmesi ve en kısa zamanda tedaviye başlanması için konu ile ilgili uzman bir doktora başvurmak gereklidir. Kulaktan dolma tedavi yöntemleri ile sorunu çözmek için uğraşmak son derece sakıncalıdır.

Yorumlar

  • ayla araz

    normalinden bikaç gun önce adet oldum hamile olabilir miyim?

  • Derya özyurt

    Merhabalar ben 43 yaşındayım 2ay öncesine kadar çok düzenli adet görüyordum geçen ay 15 gün bu ay 5 gün erken adet gördüm 3ay önce babamı kaybettim derinden sarsıldım bunun etkisi olabilirmi teşekkür ederim

Bir yorum yazınız