Endometriozis Tedavisi Mümkün müdür? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Endometriozis Tedavisi Mümkün müdür?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Endometriozis Tedavisi Mümkün müdür?

Endometriozis Tedavisi Mümkün müdür?

Endometriozis, kadınlarda yaygın olarak görülen bir sorundur. Adet döneminde kanamayı sağlayan rahim iç tabakasının rahim dışında farklı bir alana yerleşmesi sebebiyle oluşan çikolata kisti yani Endometriozis,  kısırlığa yol açabilmektedir. Genellikle Endometriozis, odakları yumurtalıklara ya da karın boşluğuna yerleşmektedir.

Endometriozis kimlerde görülür?

Endometriozis her yaştaki kadında meydana gelebilen bir sorundur. Ancak genellikle üreme çağındaki kadınlarda görülür. Östrojen hormonu sebebiyle büyümeye meyilli olan Endometriozis,  gebelik döneminde ve ergenlik döneminde şiddetlenebilir. Cinsel ilişkide ağrı, kısırlık, adet dönemlerinde sancı, adet dönemlerinde burun kanaması gibi belirtilerle kendini gösteren Endometriozis, tedavisi sağlansa bile yeniden nüks etme riskine sahiptir.

Endometriozis nedenleri nelerdir?

Endometriozis sorununda rahim iç tabakası farklı bir alana yerleşir. Rahim iç tabakası olan endometrium, her ay olası bir gebeliğe karşı kalınlaşır. Gebelik oluşmadığı zaman ise bir miktar kanla beraber dökülerek vücuttan atılır. Rahim iç tabakası olan endometriumun farklı bir alana yerleşmesi sonucu her ay adet döngüsünde, kanama alışkanlığı sürdürülür. Ancak yerleştiği alanda kanasa da vücuttan atılamadığı için zamanla burada kanlar birikir ve yapışıklık söz konusu olabilir. Endometriozis,  çikolatayı andırdığı için çikolata kisti olarak da ifade edilebilir. Bazen de gebe kalamayan kadınlarda uygulanan laparoskopik uygulamalar sonucunda şiddetli veya hafif derecelerde endometriozis görülebilmektedir.

endometriozis

Endometriozis tedavisi nasıl yapılır?

Endometriozis sorununda Endometriozis  odaklarının yapılarına, sayılarına ve belirtilerine göre bir tedavi planlanır. Endometriozis,  bazı kadınlarda herhangi bir belirtiye yol açmazken, bazı kadınlarda kısırlığa varabilen ciddi sorunlara sebep olabilmektedir. Kesin tedavisi için cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır. Ameliyat genellikle laparoskopik olarak yapılmaktadır. Şayet hastada şiddetli karın içi yapışıklık söz konusu ise açık ameliyatın tercih edilmesi söz konusu olabilir.

Operasyon sırasında Endometriozis odakları temizlenir. Olası durumlarda sağlam yumurtalık dokusundaki kistin ayrıştırılması söz konusu olamaz. Böyle hallerde yumurtalığın tamamen alınması gerekmektedir.

Endometriozis tedavisi ve başarısı

Endometriozis sorununun kesin tedavisi; yumurtalıkların ve rahmin alınmasıdır. Bu tedavi yöntemi çocuk istemeyen ya da menopoz dönemine girmiş kadınlar için uygun olmaktadır. Bunun dışında ameliyat gerçekleşse dahi çikolata kisti yani Endometriozis, tekrar edebilir. Bu sebeple de Endometriozis hastalığı olan ve ameliyatla tedavi olmuş kadınların sık sık kontrollere gitmesi ve bu durumu ihmal etmemeleri gerekmektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız