Emzirirken Hamile Kalınır mı? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Emzirirken Hamile Kalınır mı?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Emzirirken Hamile Kalınır mı?

emzirirken hamile kalmak

Emzirirken hamile kalınır mı: Evet, kalınabilir. Dolayısıyla, hamile kalmak istemiyorsanız, bebeğinizin doğumundan sonra tekrar cinsel hayata başlar başlamaz, güvenilir bir doğum kontrolü formu kullanmak en iyisidir. Bununla birlikte, doğumdan sonra, özellikle de bebeğinizi sadece emziriyorsanız, birkaç ay boyunca (veya daha da uzun süre) yumurtlamayacağınız doğrudur.   Birçok kadın, emzirirken hamile kalmanın eski mümkün olmadığını düşünüyor.  Emziren annelerin çoğu emzirme amenoresi görürler, yani adet dönemi az veya hiç yoktur. Bu, onların yumurtlamadıklarına inanmalarına neden olabilir, ancak, emzirirken hamile kalmanın gerçekleşebileceği unutulmamalıdır.

Bebek yapmak için acele etmek istemiyorsanız, siz ve eşinizin kontraseptif kullanarak onu güvenli bir şekilde gebelikten korunabilirsiniz. Bu, beklenmedik sürprizlerden kaçınmanıza yardımcı olur ve aile planlamasını daha fazla kontrol altında hissetmenizi sağlar. Sizin için doğru doğum kontrol yöntemi hakkında karar vermenize yardımcı olması için daima uzmanınızla görüşün.

Emziren anne hamile kaldığını nasıl anlar?

Vajinal mukus artışı:

Vajinal akıntısında bir artış veya değişiklik olduğunu fark ederseniz, özellikle kalın ve beyazdan ince, açık ve esnek olmasına rağmen, muhtemelen yumurtlama dönemi olduğu tespit edilebilir.

emzirirken hamile kalınır mı

Bazal ısının artması:

Sıcaklığınızı önleyici bir önlem olarak izlerseniz, vücudunuzun sıcaklığı yumurtlama sırasında yükseldiğinden hastalıkla ilgili olmayan artışları izleyin.

Renkli akıntı:

Menstrüel döngüsü geri döndüğünde, başlangıçta normal bir dönem gibi görünmeyebilir.

Emzirirken hamile kalınırsa süt kesilir mi?

Emzirirken hamile kalmak istiyorsanız, belirli şeyler doğurganlığınızı hızlandırabilir. Genellikle süt arzınız azaldığında doğurganlık hormonlarınız artar.  Emzirmek yumurtlamayı erteleyebilir, ancak tekrar hamile kalmayı tamamen engellemez. Emzirmenin yumurtlamayı geciktirmesi, kadından kadına göre değişir ve tahmin edilemez.

Doğum kontrolünün doğal bir şekli olan emzirme, laktasyonel amenore metodu veya LAM olarak adlandırılır. Bu yöntem, bebeğiniz 6 aydan küçük olduğunda ve sadece 24 saat emzik aldığında çalışır. LAM etkili olabilir ancak bebeğiniz gece boyunca uyumaya başlayınca bu ihtimal hızlı bir şekilde değişebilir ve bu nedenle dört saatte bir emzirmek daha zordur.

Uzun, kısa veya adet düzensizliği, doğurganlığınızın henüz verimli olmadığının bir göstergesi olabilir. Bazen vücudunuzun işleyiş şekli; Emzirmeden önceki döngüleriniz hakkında bir kaydınız varsa yardımcı olabilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız