Embriyo Transferi Sonrası Kanama Olur mu? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Embriyo Transferi Sonrası Kanama Olur mu?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Embriyo Transferi Sonrası Kanama Olur mu?

embriyo transferi sonrası kanama

Embriyo transferi sonrası kanama olur mu, sorusu hastalardan en çok gelen soruların başında gelir. Peki, embriyo transferi sonrası kanama olur mu, meydana gelen kanama normal midir? Bu soruların cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Embriyo transferi sonrası kanama olur mu, sorusunun yanıtı ise:

Embriyo transferi, In Vitro Fertilizasyon prosedüründe / işleminde en önemli adımdır. En kaliteli embriyolara sahip olabilirsiniz, ancak eğer rahim içine doğru yerleştirilmediyse gebelik meydana gelmez. Bu nedenle “transfer tekniği” çok önemlidir. Gebelik oranlarının aynı gruptaki Hekimler tarafından değişebileceğini gösteren çalışmalar yapılmıştır ve bunların hepsi de transfer tekniği yüzünden olmuştur. Transfer teknikleri arasındaki farklar düzeltildikten ve birleştirilmiş olduktan sonra gebelik oranları tutarlı hale gelmektedir. Bu nedenle, embriyo transferleri ve karşılaştırılabilir iyi gebelik oranları ile çok deneyim sahibi bir Hekim bulmanız öncelikli olarak şarttır.

Kanama, genellikle parlak kırmızı kan olarak görülmektedir ancak embriyo transferinden sonra kanama olması normal değildir. Transferi sırasında kan endometriyal boşluğu kirletirse, embriyoları öldürebilir ve gebelik oluşmayacaktır. Kateter mümkün olduğunca nazikçe ve atravmik olarak yerleştirilmelidir. Bu mutlak bir gerekliliktir. En son gelişme aşamasında olan, endometriyum, östrojen uyarımından kalınlaşmış, kolayca kazınarak kanamaya neden olabilir.

embriyo transferi sonrası kanama normal mi

Endişelenmenin gerekli olmadığı durumlar ise:

Kahverengi bir lekelenme tarzı kan veya akıntı; transfer anında oluşursa endişe etmemelisiniz, genellikle transferden sonraki ilk gün içerisinde ya da sonrasında ortaya çıkacak olan lekelenmeler normaldir. Bu lekelenmeler kanama değildir.

Bazen bir kadının rahim ağzı, spekulum ya da işlem sırasında kolayca akar. Bu dış kanama, transfer kateteri kana maruz kalmadığı sürece endometriyal boşluğu etkilemez. Örneğin kateter ilerlemeye başlamak için introduser iç servikal os’un (endometrial boşluğa giriş) serviks kanalına girinceye kadar kateterin maruz kalmasına izin verilmez.

Vajinal progesteron kullanılıyorsa, transfüzyondan günler sonra luteal fazda ortaya çıkan kanama çok yaygındır. Bunun nedeni muhtemelen dış servikste meydana gelen erozyondan kaynaklanmaktadır. Bunun tam nedeni açıkça anlaşılamamıştır. Genellikle hafif lekelerdir ve kırmızıdan kahverengiye kadar her yerde olabilir. Endişelenecek tek kanama, kanama, bir adet kanaması gibi kırmızı ve ağırdır. Bu iyi değildir ve hormon progesteronu ve / veya östrojen kesilmemişse ortaya çıkmamalıdır. Bazı hastalar, embriyo transferinden 3-5 gün sonra hafif lekelenme yaşarlar ve bunu “implantasyon kanaması” olarak adlandırabilirler. Bununla birlikte, eğer bir adet dönemi gibi ağır olan parlak kırmızı kan değilse endişeye neden olmamalıdır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız