Düşük Yaptıktan Sonra Tekrar Hamile Kalınır mı? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Düşük Yaptıktan Sonra Tekrar Hamile Kalınır mı?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Düşük Yaptıktan Sonra Tekrar Hamile Kalınır mı?

düşükten sonra hamile kalınır mı

Düşük, 20. haftadan önce gebeliğin canlılığını yitirmesidir. Fetüs normal şekilde geliştiğinden birçok düşük geçirilir. Bebeğin kromozomlarıyla ilgili problemler, erken gebelik kaybının yüzde 50’sinden sorumludur. Bu kromozom problemlerinin çoğu, embriyo bölünürken ve büyüdükçe şans eseri oluşur. Bazen kötü kontrol edilen diyabet veya uterus sorunu gibi bir sağlık durumu, düşük yapma riskimi arttırır.  Bununla birlikte, çoğu zaman düşük yapma nedeni bilinmemektedir.

Düşükten sonra hamile kalmak

Düşük genellikle bir defalık bir olaydır. Düşük yapan çoğu kadın düşükten sonra sağlıklı gebeliklere devam eder.  Gebelikte beklenen düşük riski, bir düşükten sonra yüzde 14 civarında kalır. İki düşükten sonra başka bir düşük yapma riski yaklaşık yüzde 26’ya yükselir ve üç düşüksünden sonra başka bir düşük riski yaklaşık yüzde 28’dir.

Düşükten kaç ay sonra hamile kalınır?

Tipik olarak, düşükten sonra enfeksiyonu önlemek için iki hafta boyunca seks önerilmez. Herhangi bir öneri veya kısıtlama hakkında sağlık uzmanınıza danışın.  Düşükten sonra hamileliğe hazır olduğunuzu hissettiğinizde, sağlık kuruluşunuzdan size rehberlik etmesini isteyin. Ayrıca, aşağıdaki kuralları düşünürseniz şunları dikkate alın:

Bir defa düşük yaşamak:

Bazı araştırmalar, ilk gebeliklerinde düşük yapmaktan altı ay sonra gebe kalmış kadınların, gebe kalmayı daha uzun süre bekleyenden daha az komplikasyona uğradığını göstermiştir. Sağlıklıysanız ve doktor hamilelikte sakınca görmüyorsa düşükten sonra gebe kalmayı beklemeye gerek olmayabilir.

2 veya daha fazla düşük:

Eğer iki veya daha fazla düşük yapmak iseniz, sağlık uzmanınıza danışın. Başka bir hamilelik denemesine başlamadan önce altta yatan sorunları belirleyebilmek için mümkün olan tedaviler kadar test yapmalarını tavsiye edebilir.

düşük yaptıktan sonra hamile kalınır mı

Düşükten sonra hamile kalmak için yapılması gerekenler

Düşük yapmaktan kaçınmak için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bununla birlikte, gebelik öncesi ve hamilelikte sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmak sizin ve bebeğiniz için önemlidir. Gebelik öncesi birkaç ay önce ideal bir şekilde doğum öncesi vitamin veya folik asit takviyesi alın. Sağlıklı bir kiloya ulaşın ve kafeini sınırlayın. Alkol, sigara içmek ve yasadışı uyuşturucu kullanmaktan kaçının.

Birden fazla düşük yaptıysanız, gelecekteki gebeliklerin dikkatle planlanması ve izlenmesi gerekir. Gebe kalmadan önce doktorunuza danışın ve hamile kalacağınızı düşündüğünüzde mutlaka doktor önerisi alın.

Yorumlar

Bir yorum yazınız