Döllenme Probleminde Yeni Umut: Ca-İonofor - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Döllenme Probleminde Yeni Umut: Ca-İonofor
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Döllenme Probleminde Yeni Umut: Ca-İonofor

Ca-İonofor

1978’de Steptoe ve Edwards, Louise Joy Brown’ın ilk başarılı tüp bebek, bebeğinin doğumunu bildirdi. Bu başarıya doğru büyük bir adım, 1950’lerin başında, Chang2 ve Austin3’ün, şimdi sperm kapasitasyonu olarak bilinen bir fenoterapi kapasitesini elde etmeden önce bir süre spermleri kadın üreme kanalında olması gerektiğini bağımsız olarak göstermesiyle gerçekleşti.

Döllenme yetmezliği, yardımcı üreme tekniğinde en büyük sorundur. Konvansiyonel IVF’de gübreleme başarısızlığının başlıca nedenleri, sayımın düşük olması, hareketliliğin bozulması ve anormal morfolojik spermdir. İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) yardımcı üreme yöntemlerinde bir devrimdi ve şu anda ciddi erkek faktör infertilitesini tedavi etmek için nihai seçenek. Bu işlem sırasında, sperm doğrudan oositin içine tohumlanır . Ortalama gübreleme oranı% 60-70’dir ve ICSI sikluslarının% 2-3’ünde toplam fertilizasyon başarısızlığı hala görülür.

ICSI sonrası döllenme başarısızlığının, oosit, sperm veya ICSI prosedüründeki kusurlar tarafından açıklanabileceğini ortaya koymaktadır. Hem sperm hem de oosit faktörlerinin, ICSI sonrası başarısız oosit aktivasyonuna karıştığı düşünülmektedir. Oosit aktivasyonu gübrelemede erken bir olaydır.. ICSI’den sonra insan oositlerinin başarısız döllenmesinin sitolojik analizi başarısız döllenmiş hücrelerin yarıdan fazlasının oosit aktivasyon yetmezliğinden kaynaklandığını gösterdi.

Peki, Ca-İonofor nedir?

Kalsiyum iyofor, etanol, iyonomisin, puromisin, stronsiyum klorür, probol ester ve timerosal gibi kalsiyum artışını ve oosit aktivasyonunu indükleyebilen çeşitli kimyasal maddeler tespit edilmiştir. Bununla birlikte, yapay oosit aktivasyonu için bu ajanları kullanmak çoğunlukla hayvan çalışmalarıyla ve insan çalışmalarında vaka raporlarıyla sınırlıdır.

Döllenmenin başarılı olabilmesi için, sperm, yumurtaya girerken Fosfolipaz C zeta (PLCζ) adı verilen spesifik bir işleyen enzimi serbest bırakmalıdır. Bu, “etkinleştir” yapmak için yumurta çapında kalsiyum salınımlarının dalgalarına neden olur ve döllenmenin gerçekleşmesine izin verir. Eksik veya anormal PLCζ, başarısız veya çok düşük döllenmenin nedeni olabilir. Yapay olarak yumurtayı aktive etmek için bir kalsiyum iyonofor solüsyonu kullanan bazı durumlarda üstesinden gelinebilir.

Kimlere Ca-İonofor uygulanır?

Fertilizasyon yetmezliği olan hastalar, ICSİF hastalarında, ciddi erkek faktör infertilitesi olan hastalarda uygulanabilmektedir. Standart IVF doğurganlık tedavisi için, yumurta her birine tek bir sperm enjekte edildiğinde ICSI prosedürüne tabi tutulmalıdır. Daha sonra bir kalsiyum iyonofor solüsyonu, kalsiyum salınımını uyarmak için kullanılacaktır. Ertesi gün yumurtalarınız döllenmeye tabi tutulur ve eğer embriyolar uygun bir aşamaya gelmeye devam ederse, embriyo transferi prosedürü yumurta toplamasından iki ila beş gün sonra gerçekleşir.

Sperm Enjeksiyonundan (ICSI) sonra döllenemeyen hastalar için oositleri aktive etmek için kullanılır. Oosit aktivasyonu, hücre içi kalsiyum konsantrasyonunda çarpıcı bir artış ile karakterizedir. Oosit aktivasyonunun ilk basamağı bir sperm proteini (PLZzeta) tarafından tetiklenir. En önemli olay, oositin iç kalsiyum depolarından Ca ++ salımıdır. Döllenme oranı, fizyolojik hücreyi taklit ederek arttırılabilir – Ca ++ İyonofor gibi bir aktive edici ajan kullanılarak oosit aktivasyonuna işaret eder.

Yorumlar

  • Davut derebaşı

    Bu ugulama azospermi olan hastalara uygulaniyormu

Bir yorum yazınız