Bizim Mucizemiz - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Bizim Mucizemiz
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Bizim Mucizemiz

tüp bebek bizim mucizemiz

2002 yılında evlendik, açıkçası evlenirken bir süre çocuk yapmayı hiç düşünmüyorduk. Ben 26, eşim de 28 yaşındaydı. Uzun bir süre doğum kontrol hapı kullandım. Açıkçası hayat gayet iyi gidiyordu, taa ki arkadaşlarım bir bir bebek sahibi olmaya başlayana kadar… Çünkü biyolojik saatim tik tak çalışmaya başlamış ve bebek sinyalleri yaymaya başlamıştı.

Bir gün almayı unutsam korkudan deliye dönen ben, doğum kontrol haplarını çöpe atarken havalara uçuyordum. Çünkü artık karar vermiştik, kesinlikle bir bebek sahibi olmak istiyorduk. Haplar da bırakıldığına göre iki aya kalmaz bebek haberini alabilirdik. Ama işler hiç de öyle değilmiş… Tam bir sene debelendikten sonra bu işin olmadığına karar verdik ve doktorun yolunu tuttuk. Korkuyla ve heyecanla!

Tüp bebek hikayesi başlıyor!

Bir sürü tahlil, rahim filmi, ultrason vs vs vs… Bir de cinsel hayatımız neredeyse gözler önüne serildi. Çok sıkılmış, bunalmıştım. Tabii eşim de! Tahlil sonuçlarında bir terslik yoktu. Biraz demir eksikliği, her Türk kadınında olduğu kadar, dert edilmeyecek kadar bir kansızlık durumu ama bunların hiçbiri hamile kalmaya engel olacak durumda da değildi. Kilom da fazla değildi, çok da zayıf değildim. Beslenmem normaldi, düzenli spor yapardım. En önemlisi hiç sigara içmemiştim. İdeal bir anne adayıydım ama iş pratiğe döküldüğünde maalesef olmuyordu. Doktorumuz bizi bu konuda uzman, alanında isim yapmış bir doktora yönlendirdi. İşler galiba karışmaya başlamıştı… Ama doktorumuzun bizi yönlendirdiği özel isim, Kadir Savan gerçekten bizim için mucize oldu.

Kadir bey ile ilk görüşmemizde tabii hikayemizi en başa sarıp yeniden anlatmak çok da iç açıcı olmadı. Ama doktorumuz inanılmaz anlayışlı yaklaşımı ve sakin yapısıyla bizi rahatlattı. İnanın bu konuda tercih edilecek doktor çok önemli. Sağolsun Kadir bey ince eledi sık dokudu. Tüm detaylara en ince ayrıntısına kadar baktı. Yapılan tahliller, filmler değerlendirildi ve tüp bebek için uygun olduğumuza karar verdi. Biz de çok vakit geçirmek istemiyorduk, bir an önce başlamaya hazırdık. Çünkü bebek istiyorduk. Dedim ya biyolojik saat alarm veriyordu. Kadir bey bizi çok iyi anlamıştı.

Kadir bey bize tüp bebek işlemi ve aşamalarını anlattığında bayılacak kadar korkmuştum. Yumurta çatlatma, iğneler, spreyler, hormonlar, yumurta toplama işlemi , embriyo transferi derken kendimi hiç de iyi hissetmedim. Bir kere ne yapılacaksa hepsinde bayılmalıydım, yoksa kesinlikle baş belası olabilirdim. Konuyu dinlerken bile tansiyonum fırladıysa işlemlerde ne olurdu bilinmez. Kadir bey her konuda bizi en iyi şekilde bilgilendirdi ve sürekli iletişimde kalarak, doktorluktan önce çok iyi bir insani iletişim kurdu bizimle… Biz de emin ellerde bir sonraki adete kadar beklemeye başladık.

Tüp bebek işlemleri beni çok korkuttu!

Bir sonraki ay, adetimin ikinci günü Kadir bey’e gittik. Ultrasonla yapılan inceleme sonucu tüp bebek sürecinin başlamasına karar verildi. Spreyler verildi, vitaminler alındı. Gün aşırı doktor muayenehanesine turlar başladı. Derken bir gece 12:00 de çatlatma iğnesinin yapılması için Kadir bey onay verdi. Gece yarısı iğne yapıldı ve iki gün sonraya yine doktora muayeneye gittik. Evet yumurtalar hem çoğalmış, hem de olgunlaşmıştı. Artık yumurta toplama işlemine hazırdım. Ama acaba ben hazır mıydım!

Yumurta toplama işlemi için gittiğim Kadir bey’in önerdiği hastanenin Tüp Bebek servisinde bir odaya alındım. İdrara sıkışık olmak da hiç kolay değildi. Ancak bu işlem için gerekliymiş. Eh ne yapalım odada sedyede beklemeye başladım. Bulunduğum odanın her bir bölümünde bekleyen kadınlar vardı. Çok kötü oldum, hikayeler inanılmazdı. Beşinci deneme, onuncu deneme, az yumurta çok yumurta derken beni işleme aldılar. İsteğim üzerine anestezi altında sadece 11 adet yumurta toplanabildi. Tabii bu sayı için az dediler.

Eşimden alınan spermlerle birlikte canım yumurtalarım labaratuvarda işleme bırakıldılar. Çok komik, her sabah telefon ediyorlar ve durumu aktarıyorlardı. Bir sabah nurtopu gibi 3 tane embriyomuzun olduğunu söylediler. 2 gün sonra için de embriyo transferine bekliyorlardı.

Yine anestezi ile tüp bebek işleminde embriyo transfer aşamasına girdim. Rahim içine 2 adet embriyo yerleştirildi. Ama kimse bize çoklu gebeliği hatırlatmadı! Ayıldığımda kendimi çok tuhaf hissettim. Ama içgüdü ile elim karnımda eve vardığımızda tüm ailemiz beni rahat ettirmek ve güzel habere ulaşmamız için seferber oldu. Özel yataklar, yemekler derken günler geçti.

Tüp bebek işlemi sonrası beklemek çok zordu

Bir sabah hafif kanama ile uyandım. Yıkılmıştım, galiba yine olmamıştı. Hemen Kadir Bey’i aradık ve muayenehaneye gittik. Yapılan kanda gebelik testinde hamile çıktım! İnanamıyordum bu gerçek miydi? Evet sonunda güzel haberi almıştık, çok ağladık ama inanın hayata başka bakmaya başladık. Bu arada yerleştirilen embriyolardan bir tanesi kaybolmuştu. Muhtemelen kanamanın nedeni de oydu.

9 ay sonra tüp bebek kızımızı kucağımıza aldığımızda size yaşadığımız hisleri anlatmam mümkün değil! Tüp bebek işleminden ilk seferde başarı ile çıkan ender çiftlerdendik ve hep şükrettik. Biz çok şanslıydık, doğru bir doktora yönlendirildik. Kadir bey hem konusunda uzman, hem de yılların tecrübesi ile farkını ortaya koydu. Bir de inanın doktor olmaktan önce bir doktorun insanlarla iletişim kurabilmesi, hasta psikolojisini bilmesi ve hissetmesi gerekir. Allah tüm evlat sahibi olmak isteyenlerin yüzünü güldürsün…

Yorumlar

  • Nalan

    Allah analı babalı büyütsün. Tüp bebek doktoru bulmak çok zor hepsi para göz. Kadir Bey bu işi gerçekten severek yapıyor. Allah olmayan herkese nasip eder inş.

Bir yorum yazınız