Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur

Bebeğin kalp atışları anne ve baba adayı için eşsiz bir deneyim ve bebekleriyle kurdukları ilk duyusal iletişimdir. Bebeğin hayata tutunmasının ilk canlı kanıtı olan ilk kalp atışı sesleri hem doktor hem de anne ve baba adayları için çok duygusal bir önem taşır.

Hamilelik, anne adayları için hayatlarında deneyimledikleri ve kendilerine özel aşamaları olan farklı bir süreçtir. Sıkıntılı olacağı düşünülse bile, hamilelik sürecinin de kendine özgü anlamlı ve heyecanlı bir döngüsü vardır. Anne adayı bu süreci ne kadar rahat ve huzurlu geçirebilirse, bu durum bebek için de gelişim sürecinde çok faydalı olacaktır. Tabii özellikle anne adayları hem hamile kalabilmek için zor aşamalardan geçerler, hem de hamilelik gerçekleştiğinde bebekleri için endişe ederler. Yapılan gebelik testi ya da kanda gebelik tahlili ardından en önemli aşama bebeğin kalp atışlarını duydukları aşamadır. Doktor tarafından belirlenecek hamilelik haftasında yapılacak bu işlem, heyecanla beklenir.

Anne karnındaki bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulurHamilelerde bebeğin kalp atışları en net 10 ve 12 haftalarda izlenebilir. Gebelik döneminde bebeğin kalp atışları düzenli olarak takip edilmelidir. Gebelikte 5. hafta ile birlikte anne karnındaki bebeğin kalp atışları transvajinal ultrason ile duyulabilir. Bu durum embriyonun anne rahiminde gelişimiyle ilgilidir. Aslında farklı haftalarda bebeğin kalp atışlarının duyulması, her kadında farklı hamilelik süreci olacağının ilk göstergesidir. Genel olarak bakıldığında, gebeliğin 10 ila 12 haftalık sürecinde bebeğin kalp atışları en rahat şekilde belirlenir.

Bebeğin kalp atışları özellikle anne adaylarının stresle bekledikleri andır. Ya bebeğin kalp atışı duyulmazsa korkusu anne adayına stres, baba adayına da gerginlik yaşatır. Bu aşamada anne karnındaki bebek de bu stres ve gerginliği hissedebilir, bu yüzden olabildiğince sakin kalmak gerekir.

bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur, nasıl duyulur?

Normal ultrasonografik muayene ile duyulabilen bebeğin kalp atışları, ayrıca daha ileri aylarda anne karnının üç boyutlu çekimi olarak bilinen, Doppler ultrason görüntüleme ile de mümkündür. Anne karnında alına ses dalgaları, ultrason aletinin hoparlörüne iletilir ve bebeğin kalp atışları bu şekilde duyulur. Her muayenede bebeğin kalp atışları doktor tarafından izlenmelidir.

Bebeğin kalp atışları duyulmuyorsa ne yapılır?

Bebeğin kalp atışlarının normal olarak duyulduğu 6 haftadan sonra yapılan muayenelerde, kalp atışlarının duyulamaması ve izlenememesi halinde bebeğin yaşamadığı algısı oluşur. Ancak kesin teşhis yapılacak özel ultrason tetkikleriyle belirlenebilir. Bebeğin hareketlenmesi için doktor tarafından farklı yöntemler denenebilir. Eğer hiçbir şekilde tepki vermiyorsa, yapılan özel ultrason tetkiklerinde de sonuç olumsuz ise, maalesef kürtaj ile bebek alınmalıdır.

bebeğin ilk kalp atışları nasıl duyulur

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur, anne tarafından hissedilir mi?

Gebelik sürecine giren anne adayları için ilk etapta önem taşıyan konu bebeğin kalp atışlarını izlemek ve hareketlerini hissetmektir. Anne adayı bu dönemde bebeği ile ilgili oldukça hassastır. Kalp atışlarının ve hareketlerin hissedilmemesi, anne adayının en fazla tedirginlik yaşadığı konudur. Anne adayının içinde gelişen yeni bir hayat, yapılan gebelik testinin pozitif çıkması, karnının büyümesi kadar, bebeğin kalp atışları ve hareketlerini hissetmek çok önemlidir. Anne karnında büyüyen bebek, annesine varlığını 5 ya da 6 haftadan itibaren kalp atışlarıyla hissettirmeye başlar. Bebeğin ilk hareketleri ise 7 haftadan itibaren başlar. İlk başta anne adayları bu hareketlerin farkına varamayabilir. Ancak 14 ila 26 hafta arasındaki gebeliklerde bunlar hissedilebilir. Bunları hissetmek daha önceden bir doğum yaşamış kadınlarda daha kolay olur.

Normal gebelik sürecinde bebeğin kalp atışları izlenmiyorsa bu ne anlama gelir?

Bazı durumlarda gebelikte hamilelik kesesini oluşturan zar ve plasenta gelişimi normal olarak tamamlanır, ancak maalesef oluşan yapı içinde bebek olmaz. Tıbbi olarak anembriyonik gebelik, yani boş gebelik, olarak tanımlanan bu tür gebeliklerin tek bulgusu kesede bulunan embriyoyu görememek ve bebeğin kalp atışlarını izleyememektir. Bu tür gebeliklerde anne adayında yumurtlama olduktan sonra, baba adayından gelen spermle döllenme meydana gelir. Döllenmiş olan yumurta anne adayının tüplerinde ilerleyerek, rahim duvarına tutunmayı başarır. Hücrelerin zamanla gelişmesi kesenin meydana gelmesini sağlar. Bu plasentayla beraber embriyonun gelişeceği yerdir. Ancak bu süreçte embriyo tutunduğu halde gelişmez ve kese boş olarak kalır.

bebeğin ilk kalp atışları

Normal gebeliklerde son adet tarihinden itibaren yaklaşık 5 hafta sonra yapılan ultrason muayenesinde kesenin içindeki bebek izlenebilir. Doğru bir teşhis için acele etmemek ve doktorun önereceği düzenli takibe uymak ve beklemek gerekir. Her anne adayının yumurtlama döneminin daha geç olabileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden düzenli aralıklarla muayene tekrarlanmalıdır. Genellikle adet döngüsü düzensiz olan, yumurtlama düzeni değişik olan ya da son adet tarihini doğru olarak hatırlamayan kadınlarda bebeğin izlenmemesi ve kalp atışlarının duyulmaması sorunu yaşanabilir. Düzensizliklerden kaynaklanan bu tip sapmalar olduğunda, bebeğin gelişimi de tabii ki bundan etkilenecek ve doğru izlenimler 1-2 hafta sarkabilecektir. Bu yüzden gebelere boş gebelik tanısı koymadan önce kesenin durumu, yapısı ve gelişimi izlenmeli ve acele etmeden bir süre beklenmelidir. Boş gebelik durumu herhangi bir belirti vermez. Anne adayları normal gebeler gibi bir hamilelik dönemi yaşarlar. Bunun tek belirtisi kesenin içindeki embriyonun ve kalp atışının izlenmemesidir.

Eğer hamilelik başında böyle bir tanı konulursa, gebeliğin hemen sonlandırılması gerekmektedir. Eğer hemen sonlandırılmazsa bu boş kese, kadında şiddetli ağrı ve kanama gibi etkilere neden olabilir. Bu etkilerle birlikte kadında düşük yaşanacağı için, daha ağır bir travmatik bir süreç yaşanacaktır.

Yorumlar

 • Melisa Kibar

  Merhaba ben 10 Aralık da aşılama ile hamile kaldım şu an 6 haftalık hamileyim ama doktorum bebeğimin kalp atışını duyamıyor, çok az geliyomuş ama net değilmiş :( 2 hafta sonra tekrar gideceğim, eğer tekrar az gelirse gebelik sonlanacak. Bebeğimin kalp atışları yükselir mi, lütfen yardımcı olun :(

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Merhaba,

   İletişin numaranızı gönderebilirseniz daha sağlıklı yardımcı olabiliriz.

 • Ayşe Fatma Nidar

  Selamlar hocam ben tüp bebek tedavisi ile hamile kaldım ve şu an 82 günlük hamileyim. Doktorum bebeğimin kalp atışlarını duymadı ve normal olmadığını söyledi. Sizin bu konuda ki düşünceleriniz neler Daha beklemeliyim kalp atışlarını duymak için? Yardımcı olur musunuz.

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Merhaba,

   İletişim numarası gönderebilirseniz sizlere daha iyi yardımcı olabiliriz.

 • Mihriban filiz

  Hocam merhaba 6 haftalık gebeyim, doktora gittim ve doktorum bebeğimin kalp atışlarının duyulmadığını söyledi, başka doktora gittiğimde ise bebeğimin kalp atışlarını dinletti ve görüntüsünü izletti. Kafam çok karıştı hocam bebeğimde problem yoktur dimi?

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   İletişim bilgilerinizi bırakırsanız sizlere daha iyi yardımcı olabiliriz.

 • Ümmü gülsüm

  Hocam 7 haftalık hamileyim, doktora gittim, bebeğimin kalp atışları duyulmadı ve bana ölü bebek olduğunu söyledi. Başka doktora gitmeli miyim hocam, lütfen yardımcı olun kürtaj olmak istemiyorum :(

 • Hatice şale

  Hocam 7 haftalık hamileyim ve halen bebeğimin kalp atışları duyulmadı, daha ne kadar beklemem gerekir?

 • bebeğime ne oldu

  Selamlar Kadir hocam 6 haftalık hamileyim 3 doktor gezdim fakat hiçbiri bebeğimin kalp atışlarını duyamadı ve şu an ne yapmam gerektiğini bilmiyorum, bebeğime birşey oldu diye çok korkuyorum hocam lütfen yardımcı olun

 • yasemin ulu

  hocam merhaba 7 haftalık hamileyim, kanamam olduğu için doktora gittim ultrasondan bakıldığında bebeğimin kalp atışları duyulmadı, haftaya tekrar tahlil için gidicem, bebeğime birşey olmuş mudur hocam yarımdımcı olur musunuz lütfen

 • Lütfen acil yardım

  Hocam iyi günler . Ben 7.haftamdayım fakat 6.haftada kese yoktu 7de kese oluşmuştu . Doktorum embriyo yu göremedi be boş gebelik dedi . Şimdi bekliyorum . Yardımcı olur musunuz ne yapmam lazım. Kalp atışı için biraz daha beklersem zararı olur mu çünkü geç döllendi gibi geliyor bana. Çok teşekkürler ilginize ..

Bir yorum yazınız