Azospermi - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Azospermi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Azospermi

azospermi

Azospermi, yapılan sperm analizi testinde menide hiç sperm hücresine rastlanmama durumudur. Yani, menide hiç sperm hücresi mevcut değildir. Erkek kaynaklı kısırlıkların %15’inde azospermi mevcuttur. Ancak günümüzde bu sorunun çeşitli tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Fakat tedavi başarısı, hastanın durumuna ve özelliklerine göre değişebilmektedir. Menide şayet çok az sperm hücresi bulunmuş ise bu durumda ağır oligospermi sorunu mevcuttur. Bu gibi durumlarda, testisten TESE yöntemleri sayesinde sperm bulunabilir ve bulunan sperm hücresi, mikroenjeksiyon yöntemi sayesinde yumurtayı dölleyerek gebelik sağlayabilir. Fakat bunun için mutlaka testislerde sperm üretiminin olması gerekmektedir.

Azospermi tanısı nasıl yapılır?

Azospermi tanısı koymak için en az 2 defa, farklı aralıklarla sperm analizi yapılması gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirtiler kriterler ise; azospermi tanısı konması için menide mikroskobik inceleme yapılması gerektiğidir.

Azospermide, sperm kanalları açık olmasına rağmen, testislerde olgun sperm üretimi söz konusu olmayabilir. Bu durum genellikle, testis iç dokusundaki kusurlar kaynaklıdır. Çeşitli durumlarda ise sperm hücresi üretiminden sorumlu hormonların salgılanmasını sağlayan hipofiz bezindeki sorunlardan da kaynaklanabilmektedir.

azospermi tanısı

Azospermi durumunda nasıl sperm elde edilir?

Azospermi hastalarında olgun sperm üretimi gerçekleşebilir. Ancak kanallar, olgun spermlerin çıkışına izin vermemektedir. Azospermi tanısı koyulduktan sonra hastaya fiziki muayene ve laboratuar tetkikleri yapılmaktadır. Şayet sperm taşımakla sorumlu olan kanallarda herhangi bir problem mevcut ise tedavisi sağlanmalıdır. Ancak bu kanalların böbrek gelişimi ile yakından ilişkili olduğu unutulmamalı, bu sebeple böbreklerin de kontrol edilmesi gerektiği bilinmelidir.

Bununla beraber, kistik fibroz sorunu olan hastalarda, spermi taşıyan kanalların doğumsal olarak mevcut olmayabildiği de tespit edilmiştir. Bu gibi durumlarda TESE işlemleri ile sperm elde edilebilir.
Testilerin olması gerekenden küçük olması durumunda da azospermi görülebilir. Bu durumda hormonal testler yapılmalıdır. Kromozom anomalisi kaynaklı sorunlarla görülebilen bu durumda, genetik araştırma yöntemlerine de başvurulabilir.

Hipotalamus ve hipofiz bezlerindeki kusurlar ve bu bezlerde tümör gelişmesi de azospermiye yol açabilir. Sperm kanalları ve testis büyüklüğü normal ise meni ve FSH miktarı tespit edilmelidir. FSH hipofiz bezi tarafından üretilen ve sperm gelişimini sağlayan uyarıcı bir hormon olarak tanımlanmaktadır. Bu gibi durumlarda azospermi tanısı koyabilmek için biyopsi yapılır.

azospermi tedavisi

Azospermi tedavisi nasıl yapılır?

Azospermi tedavisi, nedene göre planlanmaktadır. Örnek olarak azospermi kaynağı testis iç dokusu kaynaklı ise Mikro TESE yöntemine başvurulabilir. Bu sayede sperm üreten kanallardan sperm hücresi alınabilir. Ardından Mikroenjeksiyon yöntemi ile spermin yumurtayı döllemesi sağlanır ve gebelik şansı elde edilebilir. Boşaltıcı kanallarda tıkanıklık sebebiyle sperm hücresi bulunamayan hastalarda, testis biyopsisi sayesinde sperm hücresi bulunabilmektedir.

Azospermi olan hastaların %7’sinde genetik bozukluklar olduğu tespit edilmiştir. Bu durumda; alyuvar hücreleri incelenmelidir. Tüp bebek tedavisinde; kromozom sayısının kontrolü sağlanarak genetik bozukluğun, bebeğe aktarılması engellenir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız