Az Gelen Adet Kanaması - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Az Gelen Adet Kanaması
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Az Gelen Adet Kanaması

az gelen adet kanaması

Az gelen adet kanaması, doktora başvurulması için yeterli bir sebeptir, çünkü çoğu durumda arkasında ciddi bir sağlık sorunu vardır. Bununla birlikte, bu az gelen adet kanaması ya da yetersiz menstruasyonun daima bir patoloji olduğu anlamına gelmez. Örneğin, bu durum, gebelik kaynaklı olabilir. Hormonal kontrasepsiyonun yan etkileri de yetersiz adet dönemine neden olabilir. Pratikte bu alışılmadık semptomun gerçek sebebini yalnızca jinekoloğunuz belirleyebilir.

Normal menstrüel kanama 3-7 gün sürer. Bu süre zarfında 50-150 ml kanlı akıntı atılır.  Kusurlu dönem, menstrüel akıntı miktarında azalma ile karakterizedir ve kanama oranından daha fazla lekelenmeye benzemektedir. Rengi hafif olabilir, aksine koyu kahverengi olabilir. Genellikle eşlik eden semptomlar yoktur, ancak kısıtlı bir dönemin tetiklenmesine bağlı olarak, bir kadın bulantı, baş ağrısı, pelvik ağrı, başın çarpması vb. Yaşayabilir. Az gelen adet kanaması ya da menstrüasyonu; çok kısıtlıdır ve sadece bir-iki gün sürer. gelir.

adetin az gelmesi

Az gelen adet kanaması sebepleri:

Gebelik

Adetiniz gecikmişse gebelik akla gelen ilk sebeptir.  Göğüs hassasiyeti, hafif karın krampları, sık idrara çıkma, tat değişiklikleri ve bazal vücut ısısında artış gibi gebelik belirtileri söz konusu ise mutlaka hamilelik testi yapın. Koryonik gonadotropin seviyesinin (gebelik hormonu) algılanamayacak kadar düşük olması halinde yanlış negatif sonucu gösterebileceğini unutmayın.

Hormonal kontrasepsiyon

Hem oral kontraseptifler hem de intrauterin cihazlar (RİA), bolluk az gelen adet kanaması sebebi olabilir. Ayrıca, intrauterin spiral ile menstruasyon tamamen kesilebilir. Bu semptom ciddi sonuçlara yol açabilir, bu nedenle döneminiz kaçırıldıysa ve kesin olarak hamile değilseniz, doktorunuzu aramayı geciktirmeyin.

Kronik endometrit

İntrauterin cihazın, kürtajların veya diğer cerrahi müdahalelerin uterus boşluğuna uzun süre kullanılması çeşitli enfeksiyonları tetikleyebilir. Böyle bir durumda bir kadın güçlü pelvik ağrılara sahiptir, vücut ısısı büyük oranda artar. Bu durum doğru ve zamanında tedavi edilmezse, akut formu kronik olur. Normal bir periyot yerine kısmen kahverengi kanama ve periyodlar arasındaki lekelenme, endometritin en yaygın semptomlarıdır.

az gelen adet kanamaları

Hıpnomenal sendrom (hipomenore)

35 günde bir kez daha seyrek görülüyorsa, adet yetersizdir ve kısırlık belirtileri meydana gelebilir. Hipomenensel sendromun türüne göre geçici hastalıklar, stres, aşırı çalışma, şiddetli hastalıklar veya enflamatuar süreçler vb. Sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Hipomenensel sendrom uzun süreli ise ciddi hormonal bozukluklarla ilişkili olup, nöroendokrin sistemin herhangi bir seviyesini etkileyerek kısırlığa yol açabilir.

Diyet

Organizma, vitaminler ve mikro elementler gibi vazgeçilmez besin maddelerinden yoksun olduğunda katı diyetler de az gelen adet kanamasına neden olabilir. Ayrıca, düşük vücut yağı, örneğin menstrüel olarak bilinen menstrüel kanamanın tamamen yokluğuna, hoş olmayan sonuçlara yol açar.

Menstrüasyonunuz oldukça kısıtlıysa, mutlaka bir hastalık belirtisi veya anormallik değildir. Bazı kadınlarda bu, organizmanın iç ya da dış koşullara yeni koşullara uyum sağlamasının bir yoludur.  Az gelen adet kanaması uzun vadeli değilse ve yalnızca bir defaya mahsus yaşanıyorsa stres kaynaklı olabilir. Ancak tekrarlayan az gelen adet kanaması dönemlerinde, yüksek nitelikli endokrinolog ile görüşmeniz gerekebilir. Örneğin, tiroit rahatsızlıkları hafif adet kanamalarına da neden olabilir. Jinekolog, sırayla, hormon düzeyleri testini geçmesi ve ultrason yapmak için tavsiyede bulunacaktır. Servikal anomalileri ve iltihap belirtilerini gösterdiği için pelvik muayene gereklidir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız