Aşılama Yöntemi Başarı Oranı Nedir? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Aşılama Yöntemi Başarı Oranı Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Aşılama Yöntemi Başarı Oranı Nedir?

aşılama yöntemi başarı oranı

Aşılama yöntemi başarı oranı, kabul edilebilir düzeylerdedir. Ancak aşılama yöntemi başarı oranı, tüp bebek tedavisine göre nispeten düşük olsa da, çiftin kısırlık özelliklerine göre değişmektedir.  Yapay tohumlama bloke fallop tüpleri olan kadınlarda kullanılmamalıdır. Tüpler genellikle histerosalpingogram olarak adlandırılan bir röntgen testiyle kontrol edilir.

Kadın yaşı ve aşılama yöntemi başarı oranı

Kadın yaşı aşılamada önemli bir faktördür. Aşılama yöntemi, 40 yaşın üzerindeki kadınlarda çok az şansa sahiptir. Aşılamanın FSH düzeyinin önemli derecede yükseldiği ya da yumurtalık rezervinin önemli oranda azaltıldığının göstergesi olan genç kadınlarda başarı oranının düşük olduğu gösterilmiştir. Eğer sperm sayısı, motilite ve morfoloji skorları oldukça düşükse, aşılama yönteminde döllenme işe yaramayacaktır.

Sperm sayılarına göre aşılama başarı oranlarına ilişkin ayrıntılar Erkek faktörle ilgili önemli meselelerle ICSI’li IVF endikedir ve yüksek başarı oranları vardır.

Aşılama, açıklanamayan infertilite için yaygın olarak kullanılır. Hafif endometriozis, yumurtlama sorunları, hafif erkek faktör infertilitesi ve servikal faktör infertilitesinden etkilenen çiftler için de kullanılır. Döllenme, kendi başlarına yumurtlayan (yumurtaları bırakan) kadınlarda maksimum 3 ay kullanılmaları gereken makul bir tedavidir. Polikistik yumurtalıklarda (Polikistik over sendromu) ve yumurtlamaya yönelik ilaçlar verilmiş olan ovulasyon eksikliğinde, aşılamayı daha uzun süre denemek mantıklı olur.

aşılama yöntemi başarı oranı nedir

Döllenme nasıl gerçekleştirilir? Aşılama süreci nedir?

Kadına genellikle birden çok yumurta gelişimini teşvik etmek için ilaçlar verilir ve döllenme yumurtlamayla aynı zamana yayılır. Bir semen örneği evde veya ofiste boşalmadan 2-5 gün sonra mastürbasyon yoluyla üretilir. Sperm laboratuarda “yıkanır” (sperm işleme veya sperm yıkama denir). Sperm semenin diğer bileşenlerinden ayrılır ve küçük bir hacimde konsantre olur. Yıkama ve ayırma için çeşitli ortamlar ve teknikler kullanılabilir. Sperm işlemi yaklaşık 30-60 dakika sürer.

Vajene bir spekulum yerleştirilir ve servikal alan nazikçe temizlenir. Yıkanmış yüksek hareketli sperm örneği, steril, esnek bir kateter kullanılarak uterin boşluğun serviks içine (intraservikal inseminasyon, ICI) veya daha yüksek bir seviyeye yerleştirilir.

Aşılama prosedürü, eğer doğru yapılırsa, kadın için bir pap bulgusu benzeri görünmelidir. Hiçbir rahatsızlık olmamalı ya da hiç olmamalıdır. Aşılama yöntemi başarı oranları bu sebeplerle de her çiftte farklıdır ancak yaklaşık olarak %30 olarak ifade edilebilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız