Aşılama Yöntemi Aşamaları - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Aşılama Yöntemi Aşamaları
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Aşılama Yöntemi Aşamaları

aşılama yöntemi aşamaları

Aşılama yöntemi aşamaları, aslında tüp bebek tedavi aşamalarından daha kısa ve daha basittir.

Aşılama Yöntemi Aşamaları nasıldır?

Aşılama prosedürüne katıldığınızda, aşağıdaki üç adım söz konusudur:

  • Doğurganlık ilaçları almaya başlanabilir ve ovulasyon döngüsü izlenecektir.
  • Eşiniz, özel olarak yıkanacak ve dölleme için hazırlanacak bir sperm örneği (veya verici sperm alacaksınız) sağlayacaktır.
  • Doktorunuz hazırlanan spermi uterusunuza enjekte edecektir.

Aşılama yöntemi aşamaları için hazırlanma

Aşılama yönteminden önce, bir doğum uzmanı ziyaret etmeniz ve aşılama öncesi muayene ve tetkiklerin yapılmış olması gerekir. Bu çalışma ile doktorunuz sağlıklı olup olmadığınızı kontrol edecektir. Doktor normal seviyede olup olmadığını görmek için hormon düzeylerinizi değerlendirecek ve uterusunuzun hamileliği destekleyip desteklemeyeceğini kontrol edecektir.

Ultrason ve / veya kan testi ile izlenirken, aşılama yöntemi aşamaları prosedüründen önce doktorunuz ovülasyon ilaçları kullanmanız için planlamaya başlayabilir. Bu aşama sağlıklı yumurtalar üretmenizi sağlar. Aynı zamanda doktorunuzun sperm enjeksiyonu için en uygun zamanlamayı belirlemesine yardımcı olacaktır.

Yumurtlamadan hemen önce, lüteinizan hormondaki (LH) bir artış var. Ovulasyon, LH dalgalanmasından 1-2 gün sonra gerçekleşir. Doktorunuz, gebe kalma için en uygun zamanda sperminizi uterusunuza enjekte edecektir.

aşılama yöntemi aşamaları ve sperm trabsferi

Aşılama yöntemi aşamaları için sperm hazırlama

  • Eşiniz size aşılama prosedürü için yıkanacak ve hazırlanacak bir sperm örneği verecektir. Bu yıkama, vücudunuzun olumsuz tepki verebileceği spermde bulunan potansiyel olarak toksik kimyasalları kaldırabilir.
  • Bu kimyasal maddeler kadınlarda alerjik reaksiyona neden olabilir, bu da hamileliği engelleyebilir. Sperm yıkanması bazen aşılama prosedüründen sonra meydana gelen krampı en aza indirebilir.
  • Bu yıkama ve hazırlama işlemi aynı zamanda spermleri yüksek hacimde yoğunlaştırmaktadır. Bu yüksek konsantrasyon, en sağlıklı, en mobil spermlerin yumurtaya ulaşmasına yardımcı olur. Bu aşılama başarı oranları artırmaya yardımcı olur.

Aşılama yöntemi aşamaları ve sperm transferi

Hazırlanan spermi uterusunuza enjekte etmek hızlıdır ve hemen hemen ağrısızdır. Aşılama prosedürünün bu kısmı en fazla 1-2 saat sürer. Bekleyeceğiniz şudur:

  • Doktorunuz servikse çok küçük, ince ve esnek bir kateter yerleştirecektir.
  • Yıkanan sperm örneği uterusunuza enjekte edilir.
  • Aşılama prosedürünü takiben bir süre yatacağınızdan, muayene odasında beklerken bir arkadaşınızı, eşinizi veya iyi bir kitabı okumak isteyebilirsiniz. Destek almak, işlem sırasında sakinleşmenize yardımcı olabilir.

Aşılama yöntemi aşamalarını takiben

Yumurtlamadan yaklaşık bir hafta sonra doktorunuz progesteron düzeylerini kontrol etmek için ofisine tekrar gelmenizi sağlayabilir. Doktorunuz bu sefer ultrason ile uterus astarınızı gözlemleyecektir. Ne kadar kalın olduğunu görmek için uterin astarınızı kontrol ederek, doktorunuz aşılama prosedürünün etkili olup olmadığı konusunda bazı ipuçları bulabilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız