Aşılama Yöntemi Ağrılı mıdır? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Aşılama Yöntemi Ağrılı mıdır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Aşılama Yöntemi Ağrılı mıdır?

aşılama sırasında ağrı hissedilir mi

Aşılama yöntemi, yaygın bir doğurganlık tedavisi prosedürüdür. Bu prosedürde, ya erkek partnerden ya da bir sperm vericisinden özel olarak yıkanmış ve ayrılmış sperm hücreleri kateterden geçirilir. Doğrudan uterusa yerleştirilirler. Bu tedavi birkaç avantaj sunar. Çok sayıda konsantre sperm hücresi direkt olarak uterusa yerleştirilir. Bu, fallop tüplerine ve yumurtalara ulaşmalarını kolaylaştırır ve bu da döllenme şansını arttırır. Ayrıca sperm, servikal mukusu atlamakta ve yumurta altına girmesini kolaylaştırmaktadır. Aşılama yöntemi genellikle yumurtlama zamanında yapılır. Bazı doktorlar yumurtlamanıza yardımcı olacak ilaçlar verecek, diğerleri kendi doğal döngünüzle çalışacaktır. Bu, tıbbi geçmişinize ve doğurganlık çalışmanızın sonuçlarına bağlı olacaktır. Aşılama yöntemi yaklaşık 15-20 dakika sürer ve genellikle bir doktor ofisinde veya klinikte yapılır. Aşılama yöntemi prosedürünün kendisi sadece bir veya iki dakika alır ve hiçbir ilaç veya ağrı kesici gerektirmez. Bu sebeple de aşılama yöntemi ağrılı mıdır, sorusunun cevabı genellikle hayır olmaktadır.

Aşılama yöntemi sonrası kramp nedenleri

Birçok kadın, aşılama sırasında veya sonrasında kramplar yaşar. Bu çok yaygındır ve aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

  • Aşılama yöntemi sırasında kramp sıklıkla kateteri serviksten geçirirken ve sperm enjekte edilirken olur. Bu kramp genellikle oldukça kısa ömürlüdür. Doktor kateter kaldırır kaldırmaz gitmelidir.
  • Bazı kadınlar aşılamadan sonra kramp yaşayabilir. Kateter bazen rahmini tahriş edebilir ve bu da hafif kramplara neden olabilir.
  • Yumurtlama ayrıca karın krampına neden olabilir. Birden fazla follikülü ovüle ediyorsanız, genellikle ovulasyonu indüklemek için ilaç almaktan ötürü, bu ovulasyon ağrısı veya krampı kötüleştirebilir.
  • Aşılamadan birkaç gün sonra kramplar implantasyonu işaret edebilir veya vücudunuzun döneminiz için hazır olduğunu işaretleyebilir. Bu kesinlikle hamile olduğunuz veya hamile olmadığınız anlamına gelmez.
  • Krampların şiddetli veya ateş veya anormal vajinal akıntı gibi başka semptomlar eşliğinde doktorunuzla iletişim kurun.

 

aşılama yöntemi ağrılı mıdır

İşlem sırasında

Muayene masasında yatarken bacaklarınızı üzengi haline getirirsiniz ve Pap testi sırasında yaşadığınıza benzer şekilde spekulum vajinanıza uygulanır. İşlem sırasında doktor veya hemşire:

  • Uzun, ince, esnek tüpün (kateter) ucuna sağlıklı bir sperm örneği içeren bir flakon takılır.
  • Kateterinizi vajinanıza, servikal açılımınızdan ve uterusunuza sokar.
  • Sperm örneğini tüpten uterusa iter.
  • Kateteri çıkarır, ardından spekulum alınır ve işlem tamamlanır.

Prosedürden sonra

Dölleme işleminden sonra kısa bir süre yatmanız istenir. Prosedür bittikten sonra giyinip günlük normal faaliyetleriniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Prosedürden sonra bir veya iki gün lekelenme yaşayabilirsiniz.

Yorumlar

Bir yorum yazınız