Aşılama Nedir? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Aşılama Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Aşılama Nedir?

Aşılama Nedir?

Aşılama, tüp bebek tedavisinden sonra yaygın olarak uygulanan bir yardımcı üreme yöntemidir. Kısırlık sorunu yaşayan çiftlere uygulanan aşılama yönteminde, baba adayının sperm hücreleri alınır ve yıkanır. Yıkanan sperm hücrelerinin hareketliliği artar ve gebelik şansı yükselir. Aşılama tedavisinde erkeğin sperm hücreleri hazırlanır ve daha sonra kadının rahmine bırakılır. Aşılama yönteminde çiftlerin gebelik sağlama şansı %20 arttırılır.

Aşılama süreci nasıl gelişir?

Aşılama tedavisine başlamadan önce çiftlerin bir sene boyunca doğal yollardan gebeliği denemesi gerekmektedir. Şayet gebelik oluşmuyorsa, bu aşamada bir tüp bebek uzmanına başvurulmalıdır. Ancak çiftin aşılama yöntemine uygun olup olmadığının belirlenmesi için mutlaka gerekli test ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

  • Aşılama yöntemi hakkında çift mutlaka bilgi sahibi olmalıdır. Bu sayede tedavi sırasında strese girilmeyecektir.
  • Aşılama yöntemi kısa sürede tamamlanan bir tedavidir. Teknolojik imkanların ilerlemesi sayesinde tedavi konforlu bir şekilde tamamlanır.

aşılama

Aşılama yönteminin uygulanma şartları nelerdir?

 Aşılama yöntemi her çifte uygulanamaz. Bazı çiftlerin direkt olarak tüp bebek tedavisine yönlendirilmesi gerekmektedir. Aşılamanın uygulanması için erkekte sperm hücrelerinin bulunması ve kadında yeterli sayıda yumurta hücresi bulunması gerekmektedir. Aksi halde döllenme gerçekleşmeyecektir. Aşılama yöntemine başlamadan önce anne ve baba adayına gerekli testlerin yapılması gerekmektedir. Testlerin eksik yapılması, çifte maddi ve manevi kayıp yaşatabilir. Aşılama tedavisinin uygulanabilmesi için anne adayının tüplerinin açık olması gerekmektedir.

Aşılama yapılmadan önce çiftlerin dikkat etmesi gereken noktalar

  • Aşılama yöntemine başlamadan önce erkeğin 3 gün boyunca cinsel perhiz yapması gerekmektedir. Aksi halde sperm sayı ve kalitesinde düşüş meydana gelebilir.
  • Anne adayının aşılama tedavisinden 2 gün önce genital bölgesine krem ya da losyon gibi yabancı maddeleri sürmemesi gerekmektedir. Aşılama yönteminde sürülen krem ya da losyonlar, enfeksiyona yol açabilmektedir. Bu durumda da aşılama tedavisi olumsuz etkilenebilmektedir.
  • Aşılama yöntemi sırasında çiftin doktor talimatlarına uyması oldukça önemlidir.

aşılama nasıl yapılır

Aşılama işlemi süresi ne kadardır?

Aşılama yöntemi birkaç dakikada tamamlanan bir işlemdir. İşlemin tamamlanmasından sonra  anne adayı bir süre merkezde dinlendirilir ve daha sonra evine gidebilir. Anne adayının merkezde konaklamasına gerek yoktur.

Aşılama işlemi nasıl yapılır?

 Aşılama işleminde vajinal muayene pozisyonuna geçen kadının vajinal bölgesi anti septik solüsyonlarla temizlenir. Daha sonra enjektörün rahme problemsiz girebilmesi için çeşitli ekipmanlar uygulanır. Gelişmiş enjektör aracılığı ile baba adayından alınan spermler birkaç saniye içerisinde rahme transfer edilir. Aşılama işlemi de böylece tamamlanır.

Aşılama sonrası yaşanabilecek şikayet durumunda çiftler ne yapmalıdırlar?

 Aşılama tedavisinden sonra kötü kokulu akıntı, kanama ya da ağrı söz konusu olursa zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulması gerekmektedir. Bu gibi durumlar enfeksiyon habercisidir ve zaman kaybetmeden tedavinin gerçekleşmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız