Adet Takvimi Nasıl Tutulur? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Adet Takvimi Nasıl Tutulur?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Adet Takvimi Nasıl Tutulur?

adet takvimi

Adet takvimi, kadınların adet günlerini düzenli olarak takip etmeleri için tuttukları çizelgedir. Adet takvimi ile adet düzeninin kontrol edilmesi, yumurtlama zamanlarının belirlenmesi için önemli bir faktördür.

Adet takvimi, adet dönemleri ile birlikte kadınların hormon düzeyleri de ciddi değişime uğrar. Bu nedenle adet dönemi öncesi ve adet kanaması sırasında vücutta yaşanılan değişikliklerin not edilmesi hem adet dönemlerinin belirlenmesine yardımcı olacak, hem de takibi kolaylaştıracaktır. İki adet dönemi arasındaki süre ortalama olarak 28 gündür. Adet dönemleri 21 günden kısa, 35 günden uzun sürüyorsa; o zaman adet dönemlerinde yumurtlamada sıkıntı olduğu ya da başka rahatsızlıkların olabileceği işaretini vermektedir.

Adetin ilk günü adet kanamasının başladığı ilk gündür. Adet kanaması 3 ile 7 gün arasında sürebilir. Adet kanaması ilk başladığı andan itibaren 14 gün sonrası yumurtlama dönemidir. Hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu haftadır.

Adet takvimi nasıl tutulur?

Adet takvimi tutmanın ilk kuralı, ilk adet tarihinden itibaren düzenli olarak tutulmasıdır. Bu takvime adet dönemi öncesinde yaşananlar, hissedilenler, kilo değişimleri gibi detayları da not edebilirisiniz. Ayrıca vücut ısısındaki değişiklikler de adet takvimi tutarken dikkat edilmesi gereken önemli bir detaydır. Her sabah dijital bir termometre ile ateşinizi ölçerek not etmelisiniz. Böylece yumurtlama döneminde vücut ısınızın 2 ile 3 derece olarak arttığını da görebilirsiniz.

Adet takvimi tutulması, her detayın işlenmesi ile bir süre sonra doğal bir adet döngüsü günlüğü oluşur. Ayrıca birçok jinekologun elinde detaylı olarak hazırlanmış takvimler vardır, bunları doktorunuzdan ya da eczaneden hazır olarak da alabilirsiniz.

adet takvimi nasıl tutulur

Adet takvimi tutarken dikkat edilecek önemli noktalar nelerdir?

• Adet kanaması öncesi belirtiler neler oldu?

• Adet kanaması kaç gün sürdü?

• Adet kanaması miktarı günler içinde nasıl oluyor?

• Adet dönemleri arasında lekelenmeler ya da vajinal akıntı oluyor mu?

• Vücut ısındaki artış ve azalmalar nasıl oluyor?

• Adet dönemi sancısı ve adet döngüsü boyunca yaşanan diğer kasık ağrıları ile kramplar

• Depresyon ve gerginlik durumları

• Adet süresince yaşanan bağırsak hareketleri nasıldı?

Adet takvimi, adet kanamasının ilk başlangıcından itibaren kayıt altında tutulmalıdır. Adet takvimi tutulmasının alışkanlık haline getirilmesi, sağlık sorunlarının erken teşhis edilmesinde de oldukça yardımcı olur. Ayrıca adet dönemine ait ağrı, miktarda yoğunluk, adet süresi, ruh hali, vajinal akıntı durumu ve her türlü değişik belirtinin yaşanılan şiddete göre derecelendirilmesi adet kanamaları hakkında gereken takibin yapılmasını sağlar.

Adet takvimi ayrıca, özellikle gebe kalmak isteyen kadınların; yumurtlama günlerini sıkı bir şekilde kontrol altında tutmasına d ayardımcı olur. Kadınlar yumurtlama dönemlerinde yaşadıkları belirtileri düzenli olarak not ederek, belli bir rutini yakalayabilirler. Adet takviminde yumurtlama günlerinin kayıt altında tutulması, kişinin gebelik için en uygun dönemlerinin de belirlenmesinde yardımcı olmaktadır. Bu nedenle daha düzenli olarak tutulan adet takvimine göre adet kanamalarında yaşanan anormal durumlar kolaylıkla saptanabilir.

Adet takvimi hangi durumların teşhisinde kullanılır?

Adet takvimi sayesinde üreme organlarının ve hormonlarının sağlıklı bir şekilde işleyip işlemediği tespit edilebilir. Adet takvimi sayesinde anormal kanamalar ya da adet düzensizlikleri erken fark edilebilir ve bu sayede doktora başvurulduğunda çok daha hızlı ilerleme sağlanır. Bununla beraber adet rutinlerinin de notlar halinde tutulması, adet kanamasının miktarı, şiddetinin kayıt altında tutulması, meydana gelebilecek değişimlerin tespit edilmesini sağlamaktadır. Böylelikle doktorların da işleri kolaylaşmakta, adet tarihlerini bile bilmeyen kişilerle yaşadıkları zor durumları aşmış olacaklardır.

Adet takvimi tutulması ile adet gününüzü her ay düzenli olarak not etmeniz halinde üremeye yardımcı olan hormonlarınızın ne şekilde düzenli çalışma sağladığını da anlarsınız. Bu takvim size üreme sağlınız üzerinde ne kadar kontrollü olduğunuzu ve kendi vücut yapınız ile ilgili önemli bilgileri hazırda tutmanız adına önemli bir fırsat sağlamış oluyor.

Yorumlar

Bir yorum yazınız