Adet Söktürücü İlaçlar Nedir? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Adet Söktürücü İlaçlar Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Adet Söktürücü İlaçlar Nedir?

adet söktürücü ilaçlar

Adet söktürücü özelliğe sahip olan ilaçlar; hap, tablet ve iğnelerden oluşur, özellikleri de normal şartlarda olmayan adetin gerçekleşmesini sağlamaktır. Adet söktürücü ilaçlar da tüm diğer kadın hastalıkları ile ilgili olan ilaçlar gibi, asla doktor kontrolü haricinde kullanılmamalıdır. Çünkü bu tip ilaçların içeriğinde hormon bulunur ve bu ilaçların kontrolsüz kullanımı sonucunda adet düzensizliği başta olmak üzere yumurtlama sorunlarına kadar gidebilecek özel sorunlara neden olabilir. Bu nedenle asla kulaktan dolma bilgiler ile ya da arkadaş tavsiyeleri ile kullanılmamalıdır. Adet söktürücü ilaçlar doktor tavsiyesi ve yine doktor kontrolünde, reçeteli olarak kullanılmalıdır.

Adet söktürücü ilaçlar ne amaçla kullanılır?

Adet söktürücü ilaçlar, kadın vücudunda adet kanaması düzenini taklit eden hormon ilaçlarıdır. Adet söktürücü ilaçların etki alanı hormonlara dayanır. Adet döngüsünün ilk yarısında kadınlarda östrojen hormonu daha baskın olur. Yumurtlama dönemi geçtikten sonra ise progesteron hormonu, östrojen hormonundan daha baskın olarak görev yapar. Yumurtlama dönemi olan, adet döneminin ikinci döneminde, progesteron hormonu baskın olma özelliğini yitirerek adet kanaması başlar. Adet söktürücü ilaçlar kullanılmaya başlandığında bu tip ilaçlar kadın vücudunda aynı adet sürecinin taklidini yapar.

adet söktürücü ilaçlar nelerdir

Adet söktürmek üzere uzman bir doktora başvurulduğunda, doktor yapacağı muayenenin ardından ilk olarak progesteron hormonu yazar. Adet söktürücü bu ilk etap ilaç kullanılıp bırakıldığında, progesteron hormonu üretiminde azalma olur ve adet kanaması normal olarak gerçekleşir. Adet kanaması, adet geciktirici ilaç içilmesi bırakıldıktan sonra, bırakıldığı tarihi takip eden 3 ile 5 gün içinde gerçekleşir. Fakat bazı kadınlarda bu süreç 1 haftayı ya da 10 günü bulabilir. Bu durum normal olarak açıklanır. Daha fazla sürerse doktor detaylı bir inceleme isteyebilir.

Adet söktürücü ilaçlar nasıl etki eder?

Adet söktürücü ilaç kullanmak üzere doktora başvuran kişinin, doktor tavsiyesi ile, kendi bünyesine ve hormonal yapısına uygun olan ilacı almasıyla süreç başlar. Adet söktürücü ilacı kullanacak kişinin hamile olup olmadığı da tahlil yapılarak önceden kontrol edilmelidir. Hamilelik riski ortadan kalktığı zaman, ilaca başlanmalıdır. Adet söktürücü ilaç rahim iç duvarına baskı yaparak, rahim içinde olan döküntülerin, vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Bunun sonucunda da adet kanaması başlar.

İlk olarak progesteron hormonu içeren türde ilaç verilir, daha sonra hastanın ilacı alması kesilince vücuttaki hormon seviyesi azaldığı için, 4 ile 5 gün sonra adet kanaması başlar.

Adet söktürücü ilaçların yan etkileri var mıdır?

Adet söktürücü ilaçlar yüksek seviyede hormon içerdiği için, yan etkileri de yüksek olabilir. Özellikle yüksek tansiyon hastaları, migren hastaları bu ilaçlardan olumsuz şekilde etkilenebilirler. Bu ilaçları kullanmaları da kesinlikle önerilmez.

Adet söktürücü ilaçlar, rahim içini tetikleyerek döküntüye zorladığı için bel ağrısı, vücuttaki değişiklikle ilgili baş ağrısı, mide bulanması gibi etkilere neden olabilir. Belirtilen bu yan etkiler, her kişiye göre değişiklik gösterebilir. Adetin gecikme sebebi, hamilelikten kaynaklanıyor ise, o zaman bu ilaçların kullanılması çok riskli olacaktır.

Adet gecikme durumunu çok sık olarak yaşayan kadınların, bu durum için sürekli ve doktordan habersiz olarak adet söktürücü ilaçları kullanmaları son derece sakıncalıdır. Çünkü adet gecikmesinin çok sık meydana gelmesi, başka ciddi nedenlerden dolayı kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle öncelikle adet gecikmelerinin nedeni tıbbi açıdan araştırılmalıdır. Tabii ki teşhis konulduktan sonra tedavi yöntemleri ile sorun ortadan kaldırılmalıdır. Bunlara detaylı olarak bakılmadan ve teşhis konulmadan adet söktürücü ilaçlar kullanılmaya devam edilmemelidir.

Adet söktürücü ilaçların kullanım dozu ve ne kadar kullanılması gerektiği de oldukça önemlidir. Bu nedenle bu tür adet söktürücü ilaçlar kulaktan dolma öneriler ile , arkadaş komşu tavsiyesi ile asla içilmez. Kesinlikle doktor muayenesi ve doktor reçetesi olmadan kullanılmamalıdır. Ayrıca her adet gecikmesi için adet söktürücü ilaç kullanımı da doğru değildir. Bazen daha farklı ilaçların kullanımı gerekebilir. Bunun için de doktor değerlendirmesi gerekir.

Adet söktürücü bitkiler içilebilir mi?

Adet söktürücü olarak bitkilerden yararlanılması konusunda da bazı öneriler bulunmaktadır. Ancak her bitkinin kendine has özellikleri ve yan etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle bitkiler konusunda dikkatli davranmak gerekir.

Adet söktürücü ilaçların içindeki hormon seviyesi yapılan uzun ve detaylı bilimsel çalışmalardan sonra insan vücuduna en faydalı olacak şekilde üretilmiştir. Bitkilerin ise içeriğindeki hormonların seviyesini bizim kendi başımıza anlayarak, bünyelere uygun kadarını almamız mümkün değildir.

Hormonlar çok çeşitlidir ve bu hormonların etki ettikleri organlar da farklıdır. Hormonal dengesizlik olamamsı için dışardan bir takviye olacağı zaman, değerlendirilmesinin de bir doktor tarafından yapılması gerekir. Bu sebeple de bitkisel destekler bazı durumlarda maalesef yarardan çok zarar getirebilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız