Adet Sancısı Nasıl Geçer? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Adet Sancısı Nasıl Geçer?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Adet Sancısı Nasıl Geçer?

adet-sancisi

Adet sancısı, kadınların adet dönemlerinde sık sık yaşadıkları yoğun bir ağrıdır. Tıbbi adı “dismenore” olan adet ağrısı, genellikle adet kanamasından önce başlar ve adet kanamasının sökülmesine kadar da aralıklı olarak devam eder.

Adet sancısı ile birlikte vücutta başka belirtiler de görülmesi normaldir. Mide bulantısı, baş ağrısı, bel ağrısı, ishal, çarpıntı gibi gelişen bu belirtiler, maalesef kadınların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Aynı zamanda aşırı gerginlik, sinirlilik gibi ruh halleri de etkili olmaktadır.

Adet sancısı nasıl geçer konusuna cevap almak için, öncelikle adet sancısının neden kaynaklandığı araştırılmalı, farkı tetkik ve tahlillerle doktor tarafından bir sonuca varılmalıdır.

Adet sancısı için neler yapılabilir?

Adet sancısı için kendinizin de yapabileceği farklı yötemler bulunur. Bu yöntemleri deneyerek kendinizi rahatlatabilir, adet ağrısının şiddetini azaltabilirsiniz.

adet sancısına neler iyi gelir

Adet sancısı için sıcak çok faydalıdır. Alt karın bölgesinin sıcak su torbası ile ısıtılması rahim içinde kan akışını hızlandıracağı için, adet ağrısına çok faydası olur. Ayrıca yapılacak ılık bir duş, ayakların sıcak tutulması da çok önemlidir.

Adet sancısı için bitkisel çaylardan da destek alınabilir. Bu çayların kaslar üzerindeki gevşetici etkisi ağrı konusunda rahatlatıcı olabilir. Papatya çayı ve rezene çayının yararlı olduğunu gösteren bazı çalışmalar bulunmaktadır.

Adet sancısı tedavisi nasıl yapılır?

Adet sancısı tedavisi için ilk yöntem ağrı kesicilerin kullanılmasıdır. Bir sonraki aşamada ise, düzenli kullanımla alınacak olan doğum kontrol haplarıdır. İlaç kullanımını takip eden 3 ay içinde endometriozis (çikolata kisti) konusunda soru işaretleri olursa, daha detaylı bir görüntüleme ile muayene yapılır. Rahim içinde yapışma gibi bir sorun varsa hemen müdahale edilebilir.

adet sancısı nasıl geçer

Adet sancısı doğum ile birlikte geçer mi?

Adet sancısı için en rahat dönem tabii ki hamilelik dönemidir. Hasta adet görmediği için adet ağrısı da çekmez. Ama doğum sonrası maalesef aynı sorunlar yeniden yaşanabilir. Yani doğum yapmak, adet sancısını tamamen ortadan kaldıracak diye net bir cevap söz konusu değildir.

Adet sancısı, doğum yapılması ile birlikte ortadan kalkar düşüncesi, aslında doğum ile birlikte daha genişleyen ve rahatlayan rahim yolu ile ilgili olarak düşünülür. Bir de yaşanan doğum sancısı ile kadınların ağrıya alıştıkları ve adet dönemindeki dökülmeden kaynaklanan ağrının artık çok da fazla rahatsızlık vermediği söylenir. Genellikle doğumun bu şekilde olumlu bir faydası olabilse de, aslında durum her zaman bu şekilde de devam etmez. Doğumun ardından bir süre sonra adet sancıları yeniden yaşanabilir. Mesela evlenince de adet sancısı geçer şeklinde halk arasında bir yanlış yorum bulunmaktadır. Bu da asla doğru değildir. Evlendikten sonra belki bir süre adet sancısı yaşanmaz ama kesinlikle tamamen ortadan kalkmaz. Bir süre sonra yeniden başlar ve zaman zaman artabilir.

adet sancısı tedavisi

Adet sancısı neden meydana gelir?

Adet sancısı, kadınlarda adet döneminde, rahim içinde meydana gelen döküntülerin atılması için rahimin kasılması nedeniyle meydana gelir. Rahim kasılması nedeniyle de rahime giden kan ve de oksijen azalır, bu da rahim bölgesinde yoğun ağrıya neden olur. Aslında tüm bu durum bütün kadınların adet döneminde yaşadıkları bir olaydır, ancak bazı kadınların ağrı durumu ya gerçekten daha fazladır ya da ağrı eşiklerinin düşük olması nedeniyle ağrıyı çok daha fazla hissederler. Kısaca rahim içinde kan akışı az olduğu için, kanın vücuttan atılması da zorlaşır.

Adet sancısına ne zaman müdahale edilir?

Adet sancısı, kadının hayatını olumsuz derecede etkilemeye başladığında, hareketsiz kalacak kadar sorun yaşatıyorsa ve her ay bu durum devam ediyorsa kesinlikle bir doktor tarafından bu sorun gözden geçirilmelidir. Adet ağrısına neden olan tüm olası nedenler tıbbi olarak araştırılmalı ve hastanın bu sorunu en kısa sürede atlatması ve rahatlaması sağlanmalıdır. Çünkü adet sancısı nedeniyle her ay yaşanacak bir kaç gün, ciddi aksaklıklara neden olmaktadır.

Adet sancısı için öncelikle bu sorunla başvuran hastanın ergenlikten itibaren adet dönemi hikayesi öğrenilmelidir. Hasta ergen yaşlarında bu sorunu yaşıyorsa, kendisine jinekolojik muayene yapılamaz. Diğer hastalar için ise jinekolojik muayene ile ilk aşama şarttır. Ardından yapılacak ultrason ile yumurtalıklar görüntülenir. Bu bölgede kist oluşumu olup olmadığına bakılır, çünkü özellikle çikolata kistleri adet sancısının baş nedeni olarak belirtilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız