Adet Olamama (Amenore) Nedenleri Nelerdir? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Adet Olamama (Amenore) Nedenleri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Adet Olamama (Amenore) Nedenleri Nelerdir?

Adet Olamama (Amenore) Nedenleri Nelerdir?

Adet olamama (Amenore) nedenleri; doğum sonrası bebeği emzirme dönemi, menopoz ve hamilelik gibi durumların dışında kadınlarda belli bir döngüde gerçekleşen adet kanamasının bir takım farklı nedenlerle gerçekleşmemesi durumudur. Bu nedenler, kadınların yaşam sürecindeki koşulların farklılıklarına göre adetlerinin sekteye uğraması ya da adet olamamalarına yol açar. Adet olamama (Amenore) nedenleri belli yaş geçişleri, beslenme düzeni, stres gibi birbirinden farklı olan birçok detaya inmektedir.

Adet olamama (Amenore) nedenleri açıklamak için öncelikle kadına ait adet döngüsünü doğru belirlemek gerekir. Genellikle kadınların adet kanaması döngüsü 21 ile 35 gün arasında düzenli olarak gerçekleşmektedir. Adet kanamasındaki ilk gün, adet dönemindeki birinci gün olarak ele alınır. Ancak yeni adet görmeye başlamış olan, ergenliğe yeni giriş yapmış bir genç kızın adet kanama tarihleri, ilk adet olma tarihinden itibaren takip eden 2 yıl, düzensiz bir şekilde devam edebilir, bazı aylar adet olamayabilir, tüm bu durumlar yaş dönemi olarak normal kabul edilir.

adet olamama amenore

Adet olamama (Amenore) nedenleri nasıl sıralanır?

Adet olamama (Amenore) nedenleri başında gelen ilk neden, kadının aşırı stresli bir ortamda bulunmasıdır. Kadının yaşadığı aşırı stres, birçok farklı alandaki hastalığın başlangıcı ya da tetikleyicisi de olabilir. Stres nedeniyle vücutta hissedilen gerginlik, adet düzenini de büyük ölçüde olumsuz şekilde etkiler. Bunun nedeni çok yoğun stresin, vücutta cinsiyet hormonu olan GnRH’nin seviyesini çok azaltmasıdır. Cinsiyet hormonu azaldığı zaman, kadında yumurtlama süreci durur veya sekteye uğrar. Kısaca kadının yumurtalıklarında yumurtlama olmaz ve bunun sonucunda aylık döngüsü içinde adet kanaması gerçekleşmez.

Adet olamama (Amenore) nedenleri arasında bir diğer etkili olan durum ise dönemsel ya da kalıcı olarak yaşanılan hastalıklardır. Tüm bu hastalıkların neden olacağı fiziksel değişimler, adet kanamasını sekteye uğratır hatta durdurabilir. Vücuttaki fiziksel değişimler, hastalık sürecinde alınması gereken birçok ilaç, farklı bir beslenme düzeni, yoğun egzersiz direk olarak adet döngüsünü etkiler. Özellikle kortikosteroidler, kemoterapi ve antidepresan ilaçları adet dönemini kesinlikle olumsuz olarak etkiler. Kısa süreli nezle ya da grip gibi bir hastalık yaşanması durumunda bile kadının hormonları olumsuz etkilenebilir. Günlük yaşantıda yapılan hızlı değişimler de kadınların biyolojik saatini etkileyerek adet gecikmesine ya da adet olamamaya neden olabilir. Ağır spor yapan kadınlarda da adet olmama sorunu yaşanabilir.

adet olamama

Adet olamamanın bir diğer nedeni de kadınların normalden çok daha kilolu ya da çok daha zayıf olmalarıdır. Vücuttaki yağ oranı dengede olmazsa kadınların yumurtalıklarında çalışma sorunu ortaya çıkar ve adet gerçekleşmez. Çünkü vücuttaki yağ oranı hormonal olarak bünyeyi etkiler. Kadınların kiloları dengeye oturduğu anda, belli bir süre sonra, yani hemen değil, adet düzensizliği sona erer.

Adet olamama (Amenore) nedenleri arasında önemli olan bir neden de menopozdur. Menopoz, kadınlarda artık yumurtlama fonsiyonunun gerçekleşmediği dönemdir. Kadınlar menopoz ile ilgili çok fazla sorun yaşadıkları gibi, sorun yaşamadan rahat bir şekilde bu dönemi de geçirenler bulunmaktadır. Menopozun doğal yolla gerçekleşeceği gibi, histerektomi, yani rahim alınması gibi cerrahi müdahale sonucu ya da kemoterapi gibi kimyasal yollar ile de gerçekleşmiş olabilir.

Özellikle rahim bölgesinde yaşanan olumsuzluklar da adet olamama (Amenore) ya da adet gecikmesi sorunlarına neden olur. Örneğin yumurtalıklarda meydana gelen çikolata kisti ve iyi ya da kötü huylu tümör oluşumları adet gecikmesine ya da adet olamamaya neden olabilmektedir.

amenore

Hormonal denge bozuklukları nedeniyle oluşan hastalıklar arasında bulunan tiroid bezi fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu ve süt hormonu olarak bilinen prolaktin hormonu en sık görülen adet olamama (Amenore) nedenleri arasında yer almaktadır. Bunlara ek olarak diyabet tanısı olasılığı da adet olamama (Amenore) nedenleri arasında yer alır.

Adet olamama (Amenore) nedenleri için olası çözüm yolları nelerdir?

Hamilelik dışındaki adet gecikmesi için 2 aydan uzun süren adet olamama (Amenore) söz konusu ise kesinlikle hemen bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuz bu konuda sizi dinleyerek hikayenizle ilgili öngörülerde bulunacaktır. Daha sonra konu ile ilgili yapılacak teşhisi tamamlamak için bazı tetkik, tahlil ve görüntüleme talep edecektir. Bu konuda kanda bakılacak hormon profili analizi, detaylı kan tablosu testleri, ultrasonografik görüntüleme önemli veriler oluşturmaktadır. Bazı hastalıklarda ise farklı tahlil yöntemleri, röntgen ve bilgisayarlı tomografi gibi araçlar da kullanılmaktadır. Tüm kontrollerinizi yaptırarak doktorunuzun koyduğu tanı çerçevesinde yardımcı ilaçlar ile adet gecikmesi ya da adet olamama (Amenore) nedenlerinden kurtulabilirsiniz.

Yorumlar

Bir yorum yazınız