Adet Kanaması Kaç Gün Sürer? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?

adet kanaması kaç gün sürer

Adet kanaması kaç gün sürer; kadınların adet kanaması normal şartlar altında 2 ile 7 gün arasında sürmektedir. Bu verilen süre normal olarak kabul edilir. Adet kanaması sadece 1 gün sürerse, normal süreden az sürmüş olarak kabul edilir. Bu adet kanamasının kısa sürme sebebi uzman bir doktor tarafından çeşitli tahlillerle araştırılmalıdır.

Adet kanaması, her kadının ergenlik döneminden başlayarak, menopoz dönemine kadar karşılaştığı fizyolojik bir olaydır. Adet döngüsü olarak adlandırılan bu olay, rahimin iç kısmında yer alan doku ve damarların bir miktar kan ile birlikte vücut dışına atılmasıdır.

Adet kanamaları sağlıklı bir kadında her 28 günde bir gerçekleşmektedir. Adet kanaması, tıp dilinde regl, menstrüasyon gibi farklı isimler ile geçmektedir. Halk arasında da en çok ‘’aybaşı’’ olarak geçer. Ayrıca adet kanamasının görüldüğü dönem, kadınlarda doğurganlık döneminin devam ettiğinin bir göstergesidir. Kadınlarda düzenli yumurtlama gerçekleşiyor demektir. Menopoz dönemi ile birlikte adet döngüsü düzensizleşir ve zamanla durma noktasına gelir. Artık bu dönemin ardından yumurtalıklarda üretim durur ve kadında doğurganlık dönemi de kapanır.

adet kanaması miktarı ne kadar olmalı

Adet kanaması miktarı ne kadar olmalıdır?

Adet kanaması kaç gün sürer sorusu ile birlikte akla gelen diğer bir önemli soru ise adet kanamasında kan miktarının ne kadar olması gerektiğidir. Adet kanaması miktarı için tıbbi olarak net bir sayı ya da ölçü vermek mümkün değildir. Bu durum her kadının yapısına, hatta mevsim gibi şartlara göre bile değişiklik gösterir. Her kadının kendi yapısına özel bir durumdur. Dolayısıyla bu miktarın tespit edilmesi de mümkün olmaz.

Adet günlerinde kullanılan ped sayısı göz önüne alınarak, herkes kendi normal miktarını belirleyebilir. Bazı kadınlar bir günde 5 ped kullanırken, bazı kadınlar bu ped sayısını yarım günde kullanabilir. Asıl atlanmaması gereken konu ise adet kanamasının toplamda kaç gün sürdüğü olmalıdır.

Adet kanaması döngüsü kaç gün olmalıdır?

Adet kanaması döngüsü kadınlarda yaklaşık olarak 21 gün ya da 35 günde bir gerçekleşmelidir. Her kadın mutlaka 28 ile 30 gün arasında adet kanaması görecek diye bir kural da yoktur. Bu nedenle, 21 ile 35 gün arasında adet görme durumu da normal adet görme düzeni içinde kabul edilir.

Adet döngüsünün düzenli takibi önemlidir. Bu adet döngüsü sonucunda adet kanaması kaç gün sürer sorusu çok büyük önem taşır. Bu nedenle adet olmaya başlamalarından itibaren tüm kadınların her adet oldukları tarihi not etmeleri gerekir. Bu bilgi doktorlar için de önemlidir.

adet kanaması döngüsü kaç gün olmalı

Adet kanaması ergenlikte kaç gün sürmelidir?

Adet döneminin ilk başladığı ergenlik dönemi içerisinde adet düzensizlikleri yaşamak, az adet kanaması olması ya da aralıklı çok yoğun kanama olması tıbbi açıdan normal sayılır. Genç kızlarda ilk adet kanamasının başlamasının ardından, takip eden 2 yıl içerisinde bu konu ile ilgili herhangi bir müdahalenin yapılmasına gerek yoktur. Çünkü adet kanamaları bu zaman içinde kendi kendine belli bir düzen içerisine girer. Bu nedenle, ilk adet görmeye başlayan genç kızlarda adet düzensizliğinin sebebi nedir diye korkmak gereksizdir. Ancak dayanılmayacak boyutta çok yoğun adet kanamasının olması halinde, bunun nedeni doktor tarafından detaylı bir şekilde araştırılarak, hemen uygun olan bir tedaviye başlanması gerekir.

Adet kanamasının 7 günden daha fazla sürmesi ve kanamanın çok yoğun olması sebebi ile hastada kansızlık durumu da olabilir. Böyle durumlarda doktor tarafından kan tablosunun izlenmesi ve gerekli tedavinin hemen yapılması gerekir.

adet kanaması süreci

Adet kanamasının süreci nasıl olur?

Adet kanaması kaç gün sürer sorusu ile birlikte adet kanamasının süreci de merak edilir. Adet kanamasının başladığı ilk gün ağrı, gaz ve şişkinlik şikayetleri yaşanabilen bir gündür. Adet kanamasının tam olarak başlaması bir gün sonra olabilir. Bu ilk gün ve takip eden ikinci gün kanamanın en yoğun olduğu günler olabilir. Ayrıca kasık bölgesinde ve belde ağrı ve kramplar olabilir.

Adet kanamasının ikinci gününde kasık ve bel ağrılarında ilk güne oranla azalma görülmektedir.

Adet kanamasının üçüncü ve dördüncü günlerinde, adet kanaması miktarı önemli oranda azalır ve ağrılar artık geçer.
Adet kanamasının beşinci gününde ise büyük olasılıkla adet kanaması sonlanır. Leke şeklinde devam eden belirtiler de takip eden günlerde kaybolur. Şişkinlik geçer ve ödem nedeniyle hissedilen kilo da verilmiş olur.

Yorumlar

Bir yorum yazınız