Adet Geciktirici Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Adet Geciktirici Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Adet Geciktirici Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

adet geciktirici kullanırken nelere dikkat edilmeli

Adet geciktirici ilaçlar, içerdiği progesteron hormonu neden ile kadınlar tarafından dikkatli içilmelidir. Konu ile ilgili olarak doktor tavsiyesi dışında kullanılması önerilmez. Adet kanamasını geciktirmek için dikkat edilmesi gereken nedenler üreme organları açısından önem taşır. Sonuç olarak vücudun doğal dengesini bozmak olarak düşünebileceğimiz adet geciktirici ilaçların kullanımı ile adetin ileri tarihe ertelenmesi, düzeni bozacağı için kesinlikle önemlidir.

Adet geciktirici ilaçlar nelerdir?

Adet geciktirici haplar, kadınlarda adet kanamasının olması gerektiği tarihten daha ileri bir tarihe ertelemek üzere içilen ilaçlardır. Progesteron içeren bu ilaçlar, rahim içinin hareketlerini düzenler, bu nedenle de kasılmalar gerçekleşmez ve adet kanaması olmaz. Ancak adet geciktirici olarak biline ilaçlar yumurtlamayı engelleme özelliğine sahip değildir. Bu nedenle gebeliği de engellemez, korunma sağlamaz. Hormonal dengede kalıcı bir sıkıntı da yaratmaz. Ancak sık kullanılmamalıdır ve kullanılırken de düzenli olarak içilmelidir.

adet geciktirici kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Adet geciktirici ilaçların kullanımı nasıl olmalıdır?

Adet geciktirici haplar, adet kanamasını o ay döneminde engellemek üzere, bir sonraki olası adet gününden en az 4 gün önce kullanılmaya başlanmalıdır. İlaçların özelliklerine göre günde 1 kere ya da 2 kere içilmesi gerekebilir. Doktorun tavsiyesine göre içilmesi gereken adet geciktirici ilaçların alınma düzeni de çok önemlidir. Adet geciktirici ilaçlar düzenli olarak içilmeye devam edildiği sürece, mevcut adet kanaması vücuttan dışarı atılmaz, yani adet kanaması hiç gerçekleşmez.

Adet geciktirici ilaçlara başlamadan önce, adet tarihinizi biliyor olmanız gerekir. Bu nedenle kadınların adet takvimi tutmaları gerekir. Eğer adet tarihinizi bilmiyorsanız adetten 4 gün öncesini hesaplayamazsınız ve adet geciktirici ilaçlar doğru şekilde kullanılmış olmaz. Adet geciktirici haplar kesinlikle düzenli olarak içilmeli, gün içerisinde alınması asla atlanmamalıdır, aksi takdirde ilaçlar etkisini kaybedebilir, adet gecikmesi de gerçekleşmez.

Adet geciktirici ilaçlar bırakıldıktan kaç gün sonra adet kanaması olur?

Adet geciktirici ilaçlar bırakıldıktan sonra takip eden bir kaç gün içinde rahim hareketleri eski rutinine döner. Adet geciktirici ilaçların bırakılmasını takip eden bir ya da iki gün içinde de yeni bir adet kanaması gerçekleşir. Bu adet kanaması ilk adet tarihiniz olarak adetinizle ilgili tuttuğunuz takvime işlenmelidir. Kadınların adet kanamalarını takip etmek üzere kesinlikle düzenli bir takvim tutmaları önerilir.

adet geciktirici ilaçlar ne zaman kullanılmalı

Adet geciktirici ilaçlar uzun süreli kullanılır mı?

Adet geciktirici ilaçlar, uzun süreli kullanılmak zorunda kalınabilir. Ancak, adet geciktirici ilaçlar içilerek 10 günden daha uzun süreli olarak adet kanama ertelenmesi kadın vücudunda bir takım yan etkilere neden olabilir. Vücutta ödem hissi, kiloda değişme, mide bulantısı, sıcaklama gibi hisler yaşanabilir. Hormonlarda kalıcı bir etkisi bulunmaz. Yılda iki ya da üç kereden fazla da kullanılması önerilmez. Vücuttan atılması gerekenlerin atılmadan rahim içinde uzun süre tutulmasına gerek yoktur. Doğal süreç fazla bozulmamalıdır.

Adet geciktirici ilaçlar gebeliği engeller mi?

Adet geciktirici ilaçlar, sadece adet döneminde oluşan adet kanamasını geciktirici bir etkiye sahiptir. Eğer gebelik olması istenmiyorsa, adet geciktirici ilaç alınırken bile, cinsel ilişki sırasında korunulması gerekir. Çünkü adet geciktirici haplar kadınların yumurtlamasını engellemez, tek özelliği adet kanamasının olmasını engellemektir. Bu nedenle adet geciktirici haplar içilirken, mutlaka korunma yöntemleri de kullanılmalıdır. Aksi takdirde sürpriz yaşanabilir.

adet geciktirici kullanırken hamile kalmak

Adet geciktirici ilaçlar ne zaman içilmeye başlanmalıdır?

Adet geciktirici ilaçlar, adet kanaması olmadan içilmeye başlandığında ancak işe yararlar. Adet kanaması olmadan 4 gün önce alınmaya başlandığında, adet geciktirici ilaçlar görevlerini yerine getirebilir. Adet kanaması başladıktan sonra ilk gün hemen bile alınsa, artık adet kanamasını engellemesi mümkün olmaz. Rahim kasılma işlevini yerine getiriyor ve atılacaklar vücut dışına atılacak şekilde hazırlanıyor demektir, bu durum artık durmaz. Bu riske girilmeden, adet tarihi takvimle tutularak, bir sonraki adet tarihi düşünülerek adet geciktirici ilaçlar kullanılmalıdır.

Adet geciktirici ilaçlar ne zaman kullanılamaz?

Adet geciktirici ilaçlar, normal şartlarda rahiminde ya da yumurtalıklarında sorun olmayan kadınlar tarafından kullanılabilir. Ancak belli özel rahatsızlıkların geçmişte yaşandığı ya da halihazırda yaşamakta olan kadınlar tarafından maalesef kullanamaz.

Adet geciktirici ilaçlar meme kanseri, yumurtalık kanseri, yumurtlamada sorunlar, rahimde yapışıklık olması, tüplerde tıkanıklık ve rahim kanseri hikayesi olan ya da halen bu tip hastalıklara sahip olanlar ya da bu hastalıklarla ilgili önemli derecede büyük risk taşıyanlar tarafından kullanılamaz. Ergenlik çağında adet düzeni henüz oturmamış genç kızlarda da kullanımı kısıtlı tutulmalıdır. Menopoz döneminde de kullanımı doktora danışılmadan yapılmamalıdır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız