Adet Geciktirici İlaçlar Nelerdir? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Adet Geciktirici İlaçlar Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Adet Geciktirici İlaçlar Nelerdir?

adet geciktirici ilaçlar

Adet geciktirici ilaçlar, kadınların adet kanamasını olması gereken zamanından daha ileriye atmak üzere kullanılan özel ilaçlardır. Adet geciktirici ilaçlar, içerdiği progesteron hormonu aracılığı ile rahim içinde oluşacak değişimleri gerçekleştirirler. Adet kanamasını ömür boyunca tamamen kesmeyen bu ilaçlar, sadece adet kanamasını ileri bir tarihe öteler. Bu ilaçların gebeliği önleyici durumları da söz konusu değildir.

Yumurtlamayı engellemez, yumurtalıklarda yumurta üretimi olur ancak rahim içi duvarlarında dökülme ile birlikte vücuttan dışarı atılmasını önler. Hormonal dengesizlik de yaratmaz, ancak dikkatli kullanmak gerekir. Uzun süreli kullanım önerilmez.

Adet geciktirici ilaçlar nasıl kullanılır?

Adet geciktirici ilaçlar, beklenen adet kanaması tarihinden geriye en az 4 gün sayılarak içilmeye başlanır. Alınan ilacın özelliklerine göre günde 2 adet de içilmesi gerekebilir. Doktorun tavsiyeleri yönünde kullanılmalıdır. Adet geciktirici ilaçlar kullanılmaya devam edildiği sürece adet kanaması gerçekleşmez. Bırakıldığı ya da unutulduğu an, ilaç özelliğini kaybeder ve adet kanaması süreci başlar.

Eğer adet günü tam hesaplanamaz ve ilaç 4 günden daha yakın bir zamanda içilmeye başlanırsa, ilaç etkisini gösteremeyebilir ve tabii adet kanamasını da engellenmez. Bu nedenle adet tarihleri düzenli şekilde bir takvimde takip edilmelidir. Bazen adet geciktirici ilaçlar içilirken, lekelenme olabilir. Adet geciktirici ilaçlar kesinlikle düzenli içilmeli, gün içerisinde alınması unutulmamalıdır, aksi takdirde ilaçlar etkisini kaybedebilir, adet kanaması da beklendiği şekilde gecikmez.

adet geciktirici ilaçlar zararlı mıdır?

Adet geciktirici ilaçlar ne kadar süre ile etkilidir?

Adet geciktirici ilaçlar, içilmesi bırakıldıktan sonra etkisi de biter ve rahim iç bölge hareketleri de eski haline döner. Adet geciktirici ilaçların bırakılmasını takip eden bir ya da iki gün içinde adet kanaması yeniden gerçekleşir. Bu adet kanaması ile birlikte artık takip edeceğiniz ilk adet tarihiniz de bu tarih olmalıdır.

Adet geciktirici ilaçlar uzun süreli kullanılır mı?

Özel yaşamsal nedenlerden dolayı uzun süreli kullanılmak zorunda kalınabilir. Ancak, adet kanamasının adet geciktirici ilaçlar ile 10 günden daha fazla ertelenmesi sonucuda, göğüslerde şişkinlik olabilir. Aynı zamanda vücutta şişlik yani ödem hissi de oluşabilir. İlaçları bıraktıktan sonra, adet kanama süresinde uzama ya da adet kanamasında fazla miktar olması sık görülen yan etkilerin arasındadır. Vücudun hormonal dengesinde bir düzensizlik olmaz.

Adet geciktirici ilaçlar içilirken hamile kalınır mı?

Bu ilaçlar, sadece adet kanamasını geciktirici bir etkiye sahiptir. Kesinlikle gebelik önleyici olarak düşünülmemelidir. Gebelik engellenmesi için cinsel ilişki sırasında korunulmazsa, gebe kalma riski vardır. Çünkü adet geciktirici ilaçlar, kadınların yumurtalıklarında yumurtlamayı engellemez, sadece adet kanamasının olmasını engeller. Bu nedenle adet geciktirici ilaçlar içilirken, mutlaka korunulmalıdır.

adet geciktirici ilaç kullanırken hamile kalmak

Adet geciktirici ilaçlar bir yılda en fazla ne kadar kullanılır?

Adet geciktirici ilaçların kullanım sıklığına ilişkin tıbbi bir sınırlandırma yoktur. Ancak yine de doktorlar adet geciktirici hapların kullanımını pek tavsiye etmezler. Çok özel bir durum olmadığı takdirde, kullanmak da gerekmemektedir. Adet döngüsü ile çok fazla oynamak genel bir düzensizlik yaşatabilir. Adet kanaması kadınlar için doğal bir temizlenme sürecidir. Bir yıl içinde 2 ya da 3 kere kullanılması yeterli olacaktır. Kadın vücudunda doğal denge çok önemlidir. Bu dengeye çok fazla müdahale etmemek gerekir.

Adet geciktirici ilaçlar adetin ilk gününden kullanılabilir mi?

Adet kanaması gerçekleşmeden kullanılması gereken ilaçlardır. Aksi takdirde adet kanamasını maalesef engellemez. Adet kanaması gelmeden 4 gün önce alınmaya başlandığında, adet geciktirici ilaçlar, rahim iç bölgesini etkileme sürecine başlar ve adet kanamasını engeller. Adet kanaması başladıktan sonra ilk gün hemen bile alınsa, artık adet kanamasını engelleyemez. Adetin ilk günü de, ilk kanama belirtileri görüldüğünde de, ağrılar başladığında bile ilaçların hemen alınması bir işe yaramayacaktır. Bu risk alınmadan, adet tarihi takip edilip önceden belirlenerek, adet geciktirici hapların kullanımına düzenli olarak başlanmalıdır.

Adet geciktirici ilaçları herkes kullanabilir mi?

Bu ilaçlar, herkes tarafından kullanılabilir diye düşünülse de belli özel tıbbi durumlarda bu hapların kullanılması yüksek risk taşır. Meme kanseri, yumurtalık kanseri, yumurtalıklarda düzensizlik, rahim kanseri hikayesi, rahim içinde yapışıklık, tüp kanallarında tıkanma gibi rahatsızlıklarda ve toplardamarlarda pıhtı oluşması riski taşıyanlar adet geciktirici ilaçları asla kullanamazlar. Bu nedenle adet geciktirici ilaçlar kullanılmadan önce bir doktora danışılmalı ve muayene olunmalıdır. Tüm olasılıklar gözden geçirildikten sonra doktor kontrolünde düzenli olarak içilmelidir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız