Adet Gecikmesi Nedenleri Nedir? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Adet Gecikmesi Nedenleri Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Adet Gecikmesi Nedenleri Nedir?

Adet gecikmesi, adet döngüsünün bozularak, zamanında adet kanaması olmamasıdır. Bunun birçok farklı nedeni olabilir. Bu nedenlerin uzman bir doktor tarafından teşhis edilmesi ve de kişiye uygun olan tedavi yöntemleri ile sorunun ortadan kaldırılması gerekir.

adet gecikmesi nedenleri nedir

Adet gecikmesi nedenleri;

1) Stres, adet gecikmesi için önemli bir dış etkendir.

Adet gecikmesi, stres kaynaklı da olabilir. Bilindiği gibi stres, birçok sağlık sorununa neden olan olumsuz bir durumdur. Aşırı stres, kadın vücudunda yumurtlamayı engelleyecek kadar güçlü olabilir. Hormonlar olumsuz etkilenip, seviyeleri düştüğü için yumurtalıklarda yumurtlama olmaz ve vücuttan atılacak döküntü de olmadığında, adet kanaması gerçekleşmez ya da gecikerek gerçekleşir.

Adet gecikmesi aşırı yoğun çalışma, sürekli yorgunluk ve uykusuzluk nedenlerinden de kaynaklanabilir. Uzun seyahatler de etkili olur. Bir de şiddetli üzüntü, aşırı sevinç ve heyecan gibi duygusal stres de adet gecikmesi konusunda çok etkilidir.

2) Adet gecikmesi, yaşanan hastalıklar nedeni ile de oabilir.

Adet gecikmesi, tıpkı duygusal stresde olduğu gibi, fiziksel stresden de kaynaklanabilir. Normal şartlarda yumurtlamanın gerçekleşmesi gereken dönemde önemli bir hastalık geçirdiyseniz, yumurtlama bu durumdan etkilenerek gecikmiş olabilir. Yumurtlama geciktiğinde dolayısıyla adet de gecikir. Yüksek ateş, ağır grip, tansiyonun tutarsızlığı adet gecikmesi için önem taşır.

adet gecikmesi nedir

3) İlaç kullanımı adet gecikmesi için önemli bir nedendir.

Adet gecikmesi konusunda ilaçlar, özellikle doğum kontrol hapları, adet düzensizliklerine neden olabilir. Bir hastalıkla ilgili yeni bir ilaca başladıysanız veya kullandığınız bir ilacın dozunda değişiklik yaptıysanız, böyle bir yan etki yaşayabilirsiniz. Mutlaka konu ile ilgili yeni bir ilaca başlarken, doktora danışmanız gerekir.

Adet kanamasının çok az olması ya da hiç olmaması, doğum kontrol haplarının oldukça sık karşılaşılan bir yan etkisidir. Özellikle doğum kontrol haplarına yeni başladığınızda, ilk birkaç adet döngüsünde düzensizlik yaşanabilir. Aynı şekilde doğum kontrol hapı kullanmayı bıraktığınızda da adet döngüsünün düzene girmesi biraz zaman alabilir.

Adet gecikmesine yol açan diğer önemli ağır ilaçlar arasında antidepresanlar, kortikosteroidler ve kemoterapi ilaçları bulunur.

4) Adet gecikmesi kilo problemlerinden de olabilir.

Adet gecikmesi, özellikle aşırı zayıf ve vücutta yağ oranı sınırın altında olanlarda ve de aşırı yağ oranına sahip aşırı kilolu kişilerde olacaktır. Adet düzensizliklerine neden olan bu durumlar için acil tedavi gerekir. Ayrıca anoreksia ve blumia gibi yeme bozuklukları ile ilgili hastalıklarda bu durum daha da ciddi bir hal alır.

5) Çok yoğun egzersiz adet gecikmesine yol açabilir.

Adet gecikmesi ile ilgili bir diğer neden de çok yoğun yapılan sportif faaliyetlerdir. Sağlıklı yaşamın bir parçası olması gereken egzersiz, dozu aşırıya kaçırıldığında hormonlara etki edecek ve adet düzensizliği, hatta adet gecikmesi ile karşılaşılacaktır. Tabii bu durum en çok profesyonel kadın sporcularda daha fazla yaşanır. Korkulacak bir durum değildir ama adet döngüsü düzene girmelidir.

adet gecikmesi nedenleri

6) Saat farkına neden olacak seyahatler de adet gecikmesine neden olabilir.

Alışık olduğumuz alışkanlıklarımızın dışına çıkmak, bünyemizde olumsuz etkiler yaratır. Alışkanlıklarda ve oturmuş düzenimizde ciddi anlamda değişiklikler olursa, hormon seviyeleri hemen bu durumdan etkilenir. Vücudun ve de tabii hormonların yeni düzene alışması zaman alacaktır. Farklı kıtalara seyahat sırasında yaşanacak büyük saat farkları bu duruma en iyi örnek olacaktır.

7) Yaş konusu da adet gecikmesi için önemlidir.

Adet görmeye yeni başlayan genç kızlarda ilk 2 yıl adet döngüsünde, bir takım düzensizlikler olması normal olarak kabul edilir. Birçok genç kız, yıllar geçtikçe adet kanamaların normale döndüğünü, yoğun ağrıların azaldığını ve adet döngüsünün düzene girdiğini fark eder. Ancak düzen oturana kadar adet gecikmesi, genç kızlarda da normal bir etki olarak kabul görmektedir. Ancak ağrı konusunda yoğun şikayet varsa, uzman bir doktor tarafından ultrason çekilerek yumurtalıklara bakılması ve kan tahlili ile hormonal seviyelerine göz atılması gerekir.

Menopoz öncesinde de benzer bir durum söz konusu olmaktadır. Birçok kadın için menopoz döneminin en belirgin habercisi, normalde düzenli olan adet kanamalarının düzensiz olmaya başlamasıdır. Adet gecikmesi çok doğal bir neden olarak karşımıza çıkmaktadır.

8) Gebelik olasılığı adet gecikmesi için ilk sırada yer alan nedendir.

Tabii tüm bu açıklamaların öncesinde adet gecikmesi ile ilgili olarak gebelik olup olmadığı konusu tahlil ile ortadan kaldırılmış olması gerekir. Ergenliğe yeni giren genç kızları haricinde, adet gecikmesi olması durumunda ilk akla gelen gebelik olasılığı olacaktır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız