Adet Düzensizliği Tedavisi Mümkün müdür? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Adet Düzensizliği Tedavisi Mümkün müdür?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Adet Düzensizliği Tedavisi Mümkün müdür?

adet düzensizliği tedavisi

Adet düzensizliği tedavisi, kesinlikle bir jinekolog uzman doktor tarafından kişinin genel hikayesine ve tahlil sonuçlarına göre belirlenmelidir. Adet düzensizliği tedavisi için hastanın hikayesi ile adet düzensizliğine neden olabilecek faktörler belirlenir ve değerlendirilir.

Adet düzensizliği tedavisi için neler yapılır?

Adet düzensizliği tedavisi için herşey kesinlikle doktor tarafından belirlenmelidir. Başvuran hastanın yaş konusu adet düzensizliği tedavisi için en önemli detaydır.

Öncelikle sırasıyla üreme organları olan vajina, rahim ağzı, rahim ve yumurtalıkları görüntülemek ve detaylı incelemek gerekir. Bu inceleme için jinekolojik ultrason ve jinekolojik muayene yapılır. Üreme organlarında çıkarılması gereken, bölgeyi tehdit eden bir kitle olup olmadığına bakılır. Ultarson muayenesinde aynı zamanda yumurtalıklarda kist olup olmadığı da görülmektedir. Bu muayenede rahim içi duvar zarı kalınlığı da ölçülür.

adet düzensizliği tedavisi var mı

Eğer hasta ergenlik yaşlarında ise üstten ultrason yapılarak, direk tahlillere geçilir. Eğer hasta evli ve de 40 yaş sonrasında ise ik bakılan aşamalardan net bir sonuç çıkmadıysa, rahim iç duvar zarından parça alınarak patalojik inceleme yapılmak üzere patalojiye gönderilir. Buna da biyopsi denir. Biyopside alınan parça, mikroskopik inceleme ile izlenerek rahim iç zarının yapısı değerlendirlir.

Yine hastalar ergenlik ya da menopoz dönemlerinde ise, hormon tahlilleri yapılmalıdır. Bu şekilde hormonal dengesizlikler ile ilgili olabilecek bir rahatsızlık da teşhis edilir ve takibe alınır.

Adet düzensizliliği tedavisi nasıl yapılır?

Adet düzensizliği tedavisinin nedenlerini belirlemek için önce kanda hormonal dengeye bakılmalıdır. Kan alınarak yapılan tahlilin sonuçlarında hormonal seviyede dengesizlik çıkarsa; doktor hastanın yapısına ve sonuçlarına uygun doğum kontrol hapları, adet düzenleyici haplar önerir. Bunlar dengeliyici destek tedavilerdir. Eğer bu tahlillerden olumsuz bir sonuç çıkmamışsa, bu kez nedene yönelik araştırmalar devam eder.

Adet düzensizliği tedavisi için kan tahlillerinde hormonlarda bir sıkıntı yoksa, hastaya yapılacak ultrasonografik inceleme ve muayenede miyom, kanser, kistit gibi yaşam kalitesini etkileyen oluşumlar araştırılır. Özellikle menopoz döneminde ortaya çıkan fazla kanama büyük risk demektir. Gerekirse histeroskopi, yani rahim alma ameliyatı ile hasta kesin olarak tedavi yoluna gitmelidir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız