Adet Düzensizliği Neden Olur? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Adet Düzensizliği Neden Olur?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Adet Düzensizliği Neden Olur?

adet düzensizliği nedenleri

Adet düzensizliği, adet kanamasının normal periyodunun dışına çıkması ve düzensizlik yaşanması olarak bilinir. Normal bir adet döngüsünde, iki adet kanaamsı süreci arasında 21 ile 35 gün vardır. Adet kanaması da 3 ile 8 gün arasında sürer. Adet kanaması süresince aşırı bir ağrı ve fazla miktarda kanama olmaz.

Adet düzensizliği, yukarıda belirtilen tüm açıklamaların tersinin yaşanması ile adet düzensizliğine geçilir. Normal şartlarda ergenliğe giriş yapan genç kızlarda ilk adet kanamasını takip eden yaklaşık 2 yıl içinde adet kanamaları yavaş yavaş düzene girer. Menopoz dönemine kadar da bu düzen devam eder. Kısaca ergenlik döneminde ve menopoza yakın dönemlerde adet düzensizlikleri çok sık olarak görülür.

Adet düzensizliği ayrıca çok kilolu olma ya da aşırı zayıf olma durumlarında da görülebilir. Bu tip durumlar vücutta hormon dengesini bozar ve adet düzensizlikleri yaşanır. Öncelikle sağlıklı beslenme ile bu sorunların üstesinden gelinmelidir. Endokrinolojik muayene ile de tiroid bozuklukları, insülin direnci, diyabet gibi rahatsızlıklar ile de ilgili araştırmalar yapılmalıdır. Bu konular da adet düzensizliğinde oldukça büyük önem taşır.

adet düzensizliği neden olur

Adet düzensizliği belirtileri nelerdir?

Adet düzensizliği belirtileri her kadın bünyesinde farklı şekillerde görülebilir. Sık adet görme, seyrek adet görme, hiç adet görememe, adet döngüsü ortasında tekrar kanama yaşama, adet sırasında aşırı miktarda kanama ya da çok az kanama, adet süresinin uzun ya da çok kısa olması olarak sayılabilir.

Adet düzensizliği nasıl tedavi edilir?

Adet düzensizliği tedavisi, jinekolog uzman bir doktor tarafından başvuran hastanın anlatacağı hikayesine ve yapılacak tahlil sonuçlarına göre belirlenmelidir. Adet düzensizliği tedavisi için hastanın geçmiş hikayesi ile adet düzensizliğine neden olabilecek faktörlerin hepsi bir arada değerlendirilir.

Ergenlik dönemi ve menopoz dönemlerindeki düzensizliklerde çok net bir anormallik ortaya çıkmazsa, adet düzensizliği tedavisine yönelik bir şey yapma gereği duyulmaz. Ancak beklenmedik zamanlarda ortaya çıkan düzensiz aralıkla seyreden, leke tarzında ya da uzun süreli kanamalar varsa mutlaka araştırma yapılmasını ve tabii ki uygun tedaviyi gerektirir. Menopoz dönemi ile birlikte her türlü kanama çok önemli olarak ele alınmalıdır. Gebelik olasılığı ortadan kaldırıldıktan sonra diğer tahlillere geçilir.

adet düzensizliği nedenleri neler

Adet düzensizliği tedavisi için nasıl bir yol izlenir?

Adet düzensizliği tedavisi kesinlikle uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Kulaktan dolma bilgilerle ya da başkalarının önereceği tedavilerle hareket edilmemelidir. Doktora başvurulduğunda sırasıyla üreme organları yani vajina, rahim ağzı, rahim yolu, rahim içi ve yumurtalıkları görüntülemek ve detaylı muayene olmak gerekir. Jinekolojik ultrason ve jinekolojik muayene yapılır. Üreme organlarında tedavi edilmesi gereken bir durum varsa, müdahale edilir. Ultrason muayenesinde de yumurtalıklarda kist olup olmadığına bakılır. Rahim içi duvar zarı kalınlığı da ölçülür. Rahim içinde yapışıklık olup olmadığına da bakılır. Bu durum adet düzensizliği konusunda büyük önem taşır.

Eğer hasta ergenlik döneminde ise batından ultrason çekimi yapılarak, hormon tahlillerine geçilir. Eğer hasta evli ise ve de 40 yaş sonrasında ise rahim iç duvarından parça alınır, buna biyopsi denir. Alınan parça inceleme için patalojiye gönderilir. Patalojide yapılan mikroskopik inceleme ile rahim iç zarının yapısı değerlendirilir.

Adet düzensizliliği tedavisi nasıl yapılır?

Adet düzensizliği tedavisinin şeklini belirlemek için önce kanda hormon değerlerine bakılmalıdır. Kan tahlili sonuçlarında hormon değerlerinde dengesizlik bulunursa; hastanın kendi yapısına ve çıkan tahlil sonuçlarına uygun doğum kontrol hapları ile adeti düzenleyici hormonal ilaçlar önerilir. Eğer bu hormon tahlillerinden olumsuz bir sonuç alınmazsa, sırada nedene yönelik araştırmalar bulunur.

adet düzensizliği belirtileri neler

Adet düzensizliği tedavisi için hastaya yapılacak kan tahlilleri sonucunda hormon değerlerinde bir olumsuzluk yoksa, ultrasonografik muayene ile eğer varsa miyom, kanser, kist gibi sorunlar araştırılır. Özellikle menopoz döneminde ortaya çıkan fazla kanama büyük risk taşıyabilir. Bu aşamada histeroskopi, ya da laparoskopi ile bir sonraki aşama için inceleme yapılır. Gereken durumda müdahale ile tedavi yapılır.

Adet düzensizliği hamile kalmayı engeller mi?

Adet düzensizliği nedenlerinin kesinlikle araştırılması ve uygun şekilde tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenler hamile kalmaya da engel teşkil edebilir. Hormon seviyelerinde dengesizlik, rahim içinde yapışıklık, rahim içinde yapı bozukluğu, rahimde miyom, yumurtalıklarda kist gibi adet düzensizliğine neden olan rahatsızlıklar aynı zamanda hamile kalmayı da, sağlıklı bir hamilelik tamamlamayı da engeller. Tüm bu nedenler çözülmeden ve uygun tedaviler hastalara uygulanmadan hamilelik düşünülmemelidir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız