Adet Düzensizliği Nedir? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Adet Düzensizliği Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Adet Düzensizliği Nedir?

adet düzensizliği

Adet düzensizliği, kadınlarda gerçekleşen adet kanamalarının normal düzeninin dışına çıkması durumudur. Normal olarak kabul edilen bir adet döngüsünde, iki adet dönemi arasında 21-35 gün bulunur. Adet kanaması en az 3, en çok 8 gün kadar sürebilir. Dayanılmayacak, normal hayatı aksatacak ağrı ya da kanama olmayacağı varsayılır. Bu varsayılan genel kabul edilir durumların dışında gerçekleşen her farklı durum, adet düzensizliği olarak belirlenir.

Normal düzen içinde ergenlik çağına giren genç kızlar, ilk adet kanamasını takip eden, yaklaşık 2 yıllık bir süre içinde, adet kanamaları belirli bir döngüye oturur ve düzene girer. Menopoz dönemine gelinceye kadar da bu belirli düzen devam eder. Ergenlik dönemi ve menopoza yakın dönemlerde adet düzensizlikleri çok sık görülmektedir.

Genç kızlarda ilk kez görülen adet kanamasından itibaren menopoz dönemine kadar üreme işleminin gerçekleşmesi için her ay tekrarlanan hormonal değişim ve adet kanamasıyla bir arada, özellikle genital sistem başta olmak üzere vücuttaki bütün sistemi etkileyen periyodik değişimler normal bir adet süreci olarak tanımlanır.

Adet kanamasının 1. günü adetin başlangıcı olarak kabul edilir. Bu dönem yaklaşık olarak 28 gün sürer. İlk adet kanamasından sonraki 12-18 aylık süreçte adetlerin düzensiz olması normal olarak kabul edilir.

adet düzensizliği belirtileri

Normal bir adet kanaması gerçekleşebilmesi için gereken 4 faktör vardır. Bunlar işleyiş sırasıyla;

• Hipotalamus

• Hipofiz

• Yumurtalık

• Rahim

Bu faktörlerin herhangi birinde, herhangi bir nedenle ortaya çıkacak bir rahatsızlıkta, adet düzensizliği yaşanmaktadır. İşleyiş sırasında gerçekleşecek bir müdahale de aynı şekilde düzensizlik yaratacaktır.

Adet düzensizliği belirtileri nelerdir?

Adet düzensizliği konusunun altında bir çok farklı neden yatabilir. Normal adet döngüsünün tamamlanmasını beklemeden tekrar adet görme, normal adet döngüsüne ait sürenin geçmesi yani seyrek adet görme, uzun süre hiç adet görmeme, adet ortası farklı kanamalar olması, adet sırasında aşırı kanama ya da az kanama olması, adet süresinin uzun ya da kısa olması, adet kanaması sırasında normal yaşamı engelleyecek kadar ağrı ve kramplar yaşamak da farklı nedenler olarak sayılabilir.

Adet düzensizliği nedir dendiğinde halk arasında hemen akla, hamilelik elendikten sonra, hormonal değişimler, yumurtalık kistleri, rahim içini kaplayan tabakada fazla büyüme, rahimde ya da rahim ağzında çıkmış polipler, miyomlar ve nadir de olsa rahim kanseri gibi etkiler sebep gelir. Anormal adet kanamaları doğal bir nedene dayanabildiği gibi, disfonksiyonel uterin kanamalar şeklinde de meydana gelebilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız