Adet Döneminde Hamile Kalınır mı? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

adet döneminde hamilelik

Adet döneminde hamile kalınır mı sorusu her zaman en çok sorulan sorular arasındadır. Adet döneminde hamile kalma riski yoktur gibi kesin bir cevap verilememekle birlikte, dikkat edilecek bazı hususlar bulunmaktadır. Kısaca adet döneminde hamile kalınır mı sorusuna hayır diye bir cevap veremiyoruz, çünkü bu dönemde de göz önünde bulundurulması gereken belli riskler bulunmaktadır.

Üreme çağındaki sağlıklı kadınların her dönemde olduğu gibi adet döneminde de hamile kalma riskleri vardır. Adet döneminde hamile kalınır mı riski diğer dönemlere göre daha düşük olsa da, yine de hamile kalma riski mevcuttur.

Adet döneminde hamile kalma riski yüksek midir?

Adet döneminde hamile kalınır mı sorusuna cevap olarak, evet böyle bir risk var dedik. Peki bu risk nasıl tanımlanır, şimdi bu konuyu detaylı olarak açıklayalım;

Hamile kalma riskinin en yüksek olduğu dönem, kadının yumurtlama dönemidir. Adet döngüsünün genellikle 4. gününde kadın yumurtalıklarında yumurtlama meydana gelmektedir. Cinsel ilişki ile rahme giriş yapan erkek sperm hücreleri yaklaşık 3 gün boyunca rahimin sıcak ortamında canlılığını korumaktadır. Bu nedenle adetin 2-3 gün öncesinden başlayarak 7 ila 10 gün boyunca, gün aşırı olarak düzenli cinsel ilişkiye girildiğinde, bu durumun hamilelik ile sonuçlanması ihtimali çok yüksektir.

adet döneminde hamile kalınır mı

Adet döneminde ise kadın vücudu her ay kendini üremeye hazırlamaktadır. Rahim iç tabakası kalınlaşır, hormonlar artar ve yumurtlama gerçekleşir. Rahimde olası bir gebelik için bebeğin gelişebileceği bir ortam hazırlanır. Gebelik oluşmadığı zaman ise rahim iç tabakası kanla beraber vücuttan atılır. Bu aşamada gebelik gerçekleşmediği zaman adet kanaması meydana gelir. Adet kanamasının başlaması yumurtlama döneminin bittiğini, bir sonraki yumurtlama dönemi için de bir süre beklenmesi gerektiğinin göstergesidir. Ancak tüm bu teorik bilgilerin yanında, adet döneminde girilen korunmasız cinsel ilişkinin gebelik riskinin de olduğu her zaman bilinmelidir.

Adet döneminde hangi koşullarda hamile kalmak mümkündür?

Her kadının hormonal dengesi ve metabolizma özellikleri kişiden kişiye, yapıdan yapıya farklılık gösterir. Bu sebeple de yumurtlama dönemlerinde belli olağan farklılıklar meydana gelebilir. Vücutta salgılanan hormonlardaki farklılıklar, adet döneminde düzensizliklere yol açabilir.

adet döneminde hamile kalma riski

Adet döneminde hamile kalınır mı sorusuna detaylı cevap aslında erkek spermlerin yapısı ile verilebilir. Genel olarak 72 saate kadar canlı kalabilen erkek spermleri, bazı kadınların vajinalarında ya da rahim içinde daha uzun süre yaşayabilmekte ve işlevlerini de koruyabilmektedir. Bunun dışında bazı kadınlarda da, adet kanaması bitse bile lekelenme bir süre daha devam edebilir. İşte bu lekelenmenin olduğu dönemde korunmasız cinsel ilişkiye girilirse, yine hamile kalma riski bulunur. Bu açıklamalarla birlikte, kesinlikle gebelik istemeyen çiftlerin herhangi bir dönemde ya da koşulda korunmasız cinsel ilişkiye girmemeleri gerekir.

Adet döneminde hamilelikten korunarak cinsel ilişkiye girilebilir mi?

Adet döneminde hamile kalınır mı, evet risk vardır. Bu nedenle gerekli tedbirlerin alınması ve prezervatif kullanımı ile herhangi bir sorun yaşamadan cinsel ilişkiye girilebilir. Bu dönem kadınların hassas ve kendilerini çok da iyi hissetmedikleri bir dönemdir. Kadının genital organından kanama olduğu için ve karın, kasık ve bel ağrıları yüzünden bu dönemde cinsel ilişki pek tercih etmezler. Eğer hem kadın hem erkek istiyor ve sorun etmiyorsa, prezervatifle korunarak ilişkiye girilmesinde bir sorun yoktur.

adet döneminde gebe kalma riski

Adet döneminde hamilelikten korunmadan girilen ilişkinin riskleri nelerdir?

Adet döneminde hamile kalınır mı diye tedirgin olan kadınlar gebelik düşünmedikleri için, cinsel ilişkide bulunmadan önce mutlaka korunmalıdır. Bu nedenle korunmasız girilen her cinsel ilişkide olduğu gibi, düşük oran da olsa da adet dönemi ilişkisi de gebelik riski taşımaktadır. Bununla birlikte adet döenmi dışındaki normal dönemlerde kadının vajinasında doğal olarak üretilen koruyucu laktik asitin üretimi adet döneminde durur. İşte bu sebeple vajina ve rahim, zararlı pek çok mikroorganizmaya, bakteriye karşı çok hassas ve savunmasız kalır. Bunun dışında adet döneminde kanı vücuttan atabilmek için rahim ağzı, diğer dönemlere göre daha açıktır. Bu nedenlerle hem kadın hem erkek için de hastalık riskleri daha fazladır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, adet döneminde cinsel ilişkiye girilmesi çiftlerin kendi özel tercihleridir. Ancak ilişki esnasında en güvenli korunma yönteminin kullanılması kendi sağlıkları için şarttır.

Yorumlar

 • Yasemin Ülkü

  Hocam merhaba geçen hafta perşembe günü ben adetim başladı ve benim halan da benim bugün yani yarın sabah inşallah benim adetim bitecek de acaba ben hamile kalır mıyım ben acaba ve de benim ben de gebelik olur mu acaba vede benim bebegimiz olabilir mi bizim acaba bir de benim esimle bebegimiz olacak mi acaba ben cok merak ediyorum da ondan ben size sordum ben size

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Merhaba,

   İletişim bilgilerinizi bırakırsanız size daha iyi yardımcı olabilirim.

 • Selma irem

  Adetimin 6. Günü nişanlımla seviştik ve içime girmeden genital bölgeme boşaldı hamile kalır mıyım ?

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Hamile kalma olasılığınız oldukça düşük. Yine de gebelik testi yapmanızı öneririm.

 • saniye satıcı

  Merhaba adet döneminde nisanlimla sevistik vajinama bosalma oldu ama o olmadığını söyledi hemen yikadim ve doğum kontrol hapı aldım hamile kalır miyim

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Adet döneminde hamile kalma oranı oldukça düşüktür. Ayrıca ilişkiden 72 saat içinde kullanılan doğum kontrol hapları gebelik olasılığını ortadan kaldırır. Yine de her ihtimale karşı gebelik testi yapmanızı öneririm.

 • zelia meral

  merhaba adetim normalde 16 ekimdeydi ama eylülün den beri olmadım 28ekim de oldum oda üç gün sürdü neden acaba hamilemiyim

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Tahlil ve test yapmadan bu soruya buradan cevap verebilmem mümkün değil. İletişim bilgilerinizi bırakırsanız size daha iyi yardımcı olabilirim.

 • duygu baltacı

  Adetim 7 gün sürüyo leke gelmesi falan olarak 3. günü sevgilim içime boşaldı hamile kalma olasılığım nedir acaba?

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Adet döneminde bu olasılık oldukça düşük fakat yine de gebelik testi yaptırmanızı öneririm.

 • Su Mesil

  Merhaba adet olduğum gün eşimle ilişkiye girdik icime bosaldi ama ilişki sonrası kanamam olmadığını farkettim sizce neden kanamam durdu ve hamile kalirmiyim ?

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Adet döneminde kesin hamile kalınmaz diye birşey söz konusu değil ama ihtimal düşüktür. Her ihtimale karşı test yapmanızı tavsiye ederim.

 • hatice uykucu

  Merhaba sevgilimle adetimin 2. Günü ilişkiye girdik boşalma olmadı ama zevk suyu vajinama sürüldü defalarca ve şimdide adetim kesildi acaba hamile mi kaldım

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Hamile kalma olasılığınız çok düşük, yine de gebelik testi yapmanızı öneririm.

 • tuğce pınar

  İyi günler nişanlımla adetimin altıncı günü birlikte olmaya çalıştık ama içime girmedi ama cinsel organınin içine doğru boşaldı hamile kalma ihtimalim var mıdır?

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Adet döneminde hamile kalma oranı düşüktür. Yine de her ihtimale karşı gebelik testi yaptırmanızı öneririm.

 • Hatice Ersoy

  Adetimin 2. Günü ilişkiye girdim hamile kalma olasılığım var mıdır ?

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Merhaba Hatice Hanım,

   Adet döneminde hamile kalma olasılığı çok azdır, fakat test yaptırmanızda fayda var.

 • Elif Beğen

  20 Ocak adet oldum 26 Ocak bitti ilişkiye girdikten sonra kasık agrısı ve normal midem bulanıyor neden oluyor?

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Merhaba Elif Hanım,

   Kasık ağrısı ve mide bulantısının birçok nedeni olabilir. Önce gebelik testi yapmanızı ve üroloji uzmanına görünmenizi tavsiye ederim.

   Sevgiler.

 • Zeynep ali

  Merhaba adetimin 4. Gunu nisanlimla iliskiye girdik geri cekilip bosalacagini soyledi bir miktar sperm geldi sonra kendini durdurdu islak mendille silip tekrar denedik tam bitmemistim dedi ve geri cekilerek bosaldi silip temizlediginde penisin uzerinde sperm kalma olasiligi var midir

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Geri çekilme yönteminde genital bölgenin üzerine sperm gelme olasılığı vardır. Hamile kalmak için erkeğin spermi ile kadının yumurtasının döllenmesi ve döllenen embriyonun rahime tutunması gerekir. Fakat spermler çok hareketli olduğundan dolayı, vajina üzerinden yumurtaya ulaşması mümkün olabilir. Çok düşük bir ihtimal olsa da hamile kalma olasılığınız vardır.

 • Beste ber

  Daha yeni evlendim birlikte olmaktan korkuyorum ama eşim genital bölgemin üzerine boşaldı sizce hamile kalma olasılığım var mı ?

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Merhaba Beste Hanım,

   Yumurtlama döneminde iseniz ve eşinizin spermi vajinanızın üstüne geldiyse hamile kalma olasılığınız düşük bir ihtimal de olsa vardır. Adet döneminde ise bu ihtimal yok denecek kadar azdır. Her ihtimale karşı gebelik testi yapmanızı öneririm.

 • Çilem saha

  Merhaba, ben bakireyim adetimin 2. Günü sevgilim vajinamin ustune boşaldi içeri girmedi hamile kalir miyim?

 • Çilem saha

  Merhaba, ben bakireyim adetimin 2. Günü sevgilim vajinamin ustune boşaldi içeri girmedi hamile kalir miyim, kalmamak icin ne yapmaliyim?

Bir yorum yazınız