Adet Döneminde Cinsel İlişki Sakıncalı mıdır? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Adet Döneminde Cinsel İlişki Sakıncalı mıdır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Adet Döneminde Cinsel İlişki Sakıncalı mıdır?

adet döneminde ilişkiye girmek

Adet döneminde ilişkiye girmek konusu genellikle çiftler arasında çok tartışılan bir konu olmaktadır. Adet döneminde ilişkiye girmek toplum tarafından da tabu olarak kabul edilir ve genellikle çiftler büyüklere danıştığı zaman kendilerine kesinlikle ilişkiye girmemeleri önerilir.

Maalesef kadında meydana gelen adet kanamasının ‘’pis’’ olduğu ileri sürülerek, erkeklerin bu dönemde kadından kesinlikle uzak durması tembih edilir. Ancak tıbbi olarak kesinlikle böyle bir durum bulunmamaktadır. Ayrıca kadın açısından da tıbbi anlamda bir sakıncası yoktur. Öncelikle adet kanı ‘’pis’’ değildir. Adet kanaması rahim içinde bulunan dokunun doğal yolla dökülmesinden meydana gelir. Bu doku tamamen temiz ve normal bir dokudur. Sadece hormonal etkilerden dolayı bu kanama her ay düzenli olarak gerçekleşen bir durumdur.

Halk arasında iddia edilen adet döneminde ilişkiye girmek kısırlık yapar iddiası da tamamen yanlıştır. Bu iddialarla kafaları karışan çiftlerin kesinlikle konuyu araştırmaları ve de doktorlarına danışmaları gerekir.

Peki, “adet döneminde cinsel ilişki sakıncalı mıdır?”

Bazı çiftler inançları ile ilgili olarak adet döneminde cinselliğe sıcak bakmadığı için tıbbi açıdan uygunluğu konusu ile ilgilenmeyebilirler. Ancak bazı çiftlerin görüşü adet döneminde cinselliğe karşı soğuk değildir ve tıbbi açıdan adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin sakıncalı bir durum olup olmadığı merak edilir.

Tıbbi açıdan adet döneminde cinsel ilişkiye girmek herhangi bir zarara yol açmaz. Fakat belirttiğimiz gibi adet döneminde kadın enfeksiyonlara açıktır ve enfeksiyon kapma riski yüksektir. Ayrıca yaşanan adet kanama sebebiyle cinsel ilişkide bulunmak normal zamanlara oranla zor olacaktır.

Adet döneminde kadınların cinsel arzuları artmaktadır. Fakat adet döneminde enfeksiyon riski mevcut olduğundan dolayı ve girilen cinsel ilişki de zorlanacağı için kadınlar bu duruma çok da sıcak bakmamaktadır.

Bazı kadınlar adet döneminde gebeliğin gerçekleşme ihtimalinin düşük olmasından kaynaklı olarak cinsel ilişkiyi daha özgürce yaşama imkanı tanıdığını düşünerek adet döneminde ilişkiye girmektedir. Böyle bir durumda kadının olası enfeksiyonlara karşı hazırlıklı ve dikkatli olması gerekmektedir. Evet, belki adet döneminde girilen cinsel ilişkide gebe kalma olasılığı yok denecek kadar azdır ancak enfeksiyon kapma olasılığı da yadsınamayacak kadar fazladır. Bu nedenle adet döneminde cinsel ilişkiye girerken bu durumun sunduğu özgürlük kadar riskleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Özellikle hijyen konusunun önem teşkil ettiği adet döneminde cinsellik

Kanda östrojen hormonu düzeyinde adet döneminde düşüş olur. Vajinada doğal olarak yer alan yararlı bakteri nüfusu ve laktik asit üretimi de östrojen hormonu düzeyinde düşüşten kaynaklı olarak azalır. Adet kanının vajinal asiditeyi daha da bozmasına bağlı olarak koruyucu asiditenin azalması ile döl yolu enfeksiyonlara karşı dirençsiz hale gelir ve bu durum pek çok zararlı mikroorganizmaların kültür ortamı oluşturmasını sağlar yanı sıra enfeksiyon riskini arttırır. Adet döneminde rahim ağzının adet kanının vücut dışına atılması için genişlemesi sebebiyle olası enfeksiyonların üst üreme organlarına da yayılabilme ihtimali söz konusudur. Bu yaşananların sonucunda da adet döneminde kadının üreme sisteminin, enfeksiyonlara karşı korunmasız olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle de adet döneminde cinsellik konusu enfeksiyon riskine bağlı olarak tartışılmaktadır.

Adet döneminde ilişkiye girmek ne zaman tercih edilmemeli?

Adet döneminde ilişkiye girmek konusunda bir takım göz önünde bulundurulması gereken durumlar vardır. Öncelikle adet döneminde kadında çok miktarda kanama oluyorsa, çiftlerin cinsel ilişkiye girmesi önerilmez. Kadında adet kanaması normal miktarda oluyor ise, çiftlerin korunma amaçlı prezervatif ile cinsel ilişkiye girmeleri önerilir. Adet döneminde özel bir pozisyon tavsiyesi bulunmaz. Kadın adet döneminde kanama yaşarken, cinsel ilişki sırasında ağrı, yanma hissi ya da kramp gibi bir takım rahatsızlıklar hissediyorsa, cinsel ilişkiyi kadının adet dönemi sonrası bir zamana ertelemek gerekir.

Adet döneminde cinsel ilişkiye girilecekse eğer;

 • Özellikle adetin ilk ve ikinci günleri cinsel ilişkiye girilmemelidir.
 • Erkeğin cinsel organında gözle görülmeyen mikroplar olabilir söz konusu bu mikroplar kadına cinsel ilişki esnasında bulaşarak sağlık sorunlarının meydana gelmesine sebebiyet verebilir.
 • Ayrıca adet döneminde yaşanan cinsellik kanama nedeniyle kolay olmamaktadır.
 • Tüm bu etkenlerden dolayı adet döneminde cinsel ilişkide bulunulacak ise prezervatif kullanmak önem teşkil etmektedir.

 

Adet döneminde ilişkiye girmek erkek açısından sakıncalı mıdır??

Adet döneminde ilişkiye girmek ile ilgili erkeğe bulaşacak bir hastalık ya da adet kanamasından dolayı erkekte oluşacak bir rahatsızlık söz konusu değildir. Adet döneminde ilişkiye girilmesi, erkeğe bir zarar vermez veya bir hastalık yaşanma riski asla getirmez. Ancak prezervatif kullanmadan, yani korunmadan, girilen her cinsel ilişkide cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma riski vardır. Eğer kadın ya da erkek bu şekilde bir hastalık riski taşıyorsa, normal dönemde de adet döneminde de prezervatif olmadan cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez. Hastalık bulaşma riski her zaman bulunacaktır. Kadında adet kanaması olması da bu riski değiştirmez. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın tek yolu korunmak yani prezervatif kullanmaktır.

Adet döneminde ilişkiye girmek için korunma amaçlı prezervatif kullanıldığında, kadında adet kanaması olsa da, olmasa da hastalık geçme riski çok çok azalır. Ayrıca adet kanaması sırasında girilecek ilişkide mutlaka prezervatif kullanılmalıdır.

Adet döneminde ilişkiye girmek adet kanamasını arttırır mı?

Adet döneminde ilişkiye girmek, kadında olan adet kanamasının miktarını ya da kanama süresini arttırmaz. İlişki sırasında adet kanama miktarı artmış gibi hissedilebilir, ancak bu durum zaten mevcut durumda içeride biriken kanın ilişki hareketleri ile dışarı çıkmasından kaynaklanır. Kadında adet kanaması kaç gün sürecekse, ilişki nedeniyle bu süre değişmez. Adet döneminde girilecek cinsel ilişki, kadında olan adet kanamasının aşırı olmasına veya miktarın azalmasına neden olmaz.

Adet döneminde ilişki sonucu hamile kalma durumu olabilir mi?

Adet döneminde ilişkiye girmek sonucunda hamile kalma riski, normal dönemde girilen ilişkiden daha düşük olsa da yine de vardır. Bu soruya tıbbi açıdan da net olarak hayır şeklinde bir cevap vermek mümkün değildir, çünkü bu dönemde de göz önünde bulundurulması gereken bir risk her zaman vardır.

Üreme çağında olan sağlıklı kadınların, içinde bulundukları her dönemde olduğu gibi adet döneminde de hamile kalma riskleri vardır. Adet döneminden hemen önce girilen ilişkiden kalan ve ortamda kendini koruyan aktif sperm olabilir. Bu nedenle kesinlikle hamile kalma riski bulunmaz diyemiyoruz.

Öncesinde pek çok bulguya rastlanan adet döneminde iken nelere dikkat edilmelidir?

 • Denize ve havuza girmemek
 • Yağlı gıdalar tüketilmemeli
 • Hijyen
 • Sık sık ped değiştirilmelidir
 • Sigara içmemek
 • Fazla tuz tüketmemek
 • Dengeli beslenme
 • Kafein az alınmalıdır
 • Ağır hareketlerden uzak durmak
 • Cinsel ilişkiye girmek

Adet döneminde ilişkiye girmek nasıl karşılanmaktadır?

Adet döneminde ilişkiye girmek çiftlere göre farklılık gösteren bir konudur. Bazı çiftler bu konuda hassas olup ilişkiyi düşünmezken, bazı çiftler için bu durum hiç önemli değildir. Adet döneminde ilişkiye girmek ne kadın ne de erkek açısından tıbbi olarak hiçbir zarar getirmez. Kişilerin tercihlerine bağlı olarak çiftler prezervatifsiz veya prezervatifli şekilde ilişkiye girebilirler. Konunun hassas olmasından dolayı, kadın adet kanaması sırasında hassas olduğu için, adet döneminde ilişkiye girmek için eşler kendi aralarında anlaşarak karar vermelidir.

Adet dönemi öncesi neler yaşanır?

Rahim iç tabakasının her adet döngüsü sonunda dökülmesi sonucu oluşan adet döngüsünün ilk evresinde rahim iç tabakası östrojen hormonunun etkisi ile kalınlaşır, adetin orta evresinde yumurtlama gerçekleşir. Sonrasında da progesteron hormonunun azalmasına bağlı olarak rahmin iç tabakası dökülür ve kanar. Yani adet kanaması yaşanır. Bir kaç gün yaşanan bu kanama esnasında rahim iç tabakası tekrar kalınlaşmaya başlar ve kanama durur, adet kanaması da böylelikle sonlanır. Her ay bu döngü bu şekilde yaşanır. Bu döngü ile her ay gerçekleşen adet dönemi öncesinde;

 • Baş ağrısı ve migren atakları
 • Bulantı, kusma
 • Depresyon
 • Kolay öfkelenme, sinirlilik ve duygusal kırılganlık
 • Konsantrasyon güçlüğü
 • Uykusuzluk
 • Çarpıntı
 • Eklem ağrıları
 • Karında şişkinlik
 • Göğüslerde şişme ve ağrı
 •  Halsizlik
 • Kabızlık
 • Kasıklarda ağrı
 • Kilo alma
 • İştah artması veya azalması
 • Ödem ve şişkinlikler
 • Sıcak basmaları
 • Sırt ve bel ağrıları
 • Ciltte yağlanma ve sivilcelenme gibi şikayetlerin tümü adet öncesi dönemin belirtileridir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız