Adet Ağrısı Nasıl Geçer? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Adet Ağrısı Nasıl Geçer?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

adet ağrısı

Adet ağrısı, adet dönemi boyunca kadınları en çok yoran durumdur. Yüzde olarak çok fazla kadında görülen bu yan etki, kadınların hayat kalitesini de olumsuz etkilemekte ve adet günlerini zor hale getirmektedir. Adet ağrısı, adet kanaması başlamadan önce en yoğun şekilde hissedilir. Tıp dilinde dismenore olarak adlandırılan adet ağrısı, kadınların en zorlandıkları ağrılardan biridir.

Adet ağrısı ile birlikte neler hissedilir?

Adet ağrısı ile birlikte hissedilebilecek diğer belirtiler halsizlik, mide bulantısı, baş ve bel ağrısı olabilir. Aynı zamanda ödemden dolayı şişkinlik ve gerginlik hissetmek, sinirli olma halleri de bu belirtilere eklenebilir. Adet ağrısı sırasında bazen bacaklarda da ağrı olabilir. Bağırsaklarda düzensizlik de yaşanabilir.

Adet ağrısı neden olur?

Adet ağrısı, adet döneminde olan zor bir ağrıdır. Kadın doğurganlık döneminde, kadının yumurtalıklarında yumurtlama meydana geldiğinde, eğer yumurta sperm ile döllenmezse, vücuttan dışarı atılması gerekir. Rahim içi duvarları da döllenecek yumurtadan oluşacak embriyoya ortam hazırlamak için harekete geçer. İşte bu embriyo oluşmazsa, rahim içinde gelişen, duvarda oluşan kalınlıklar dökülmeye başlar. İşte adet kanaması sırasında, bu döküntüler bir miktar kanla vücut dışına atılır. Bu atıkları dışarı atabilşmek için de rahimin kasılma hareketleri yapması gerekir. İşte bu kasılmalar adet ağrısını meydana getirir. Bazı kadınlar bu durumu hiç hissetmezken, bazı kadınlar maalesef bu kasılmaları çok ileri derecede yaşar ve de sonuç olarak ağrı hisseder.

adet ağrısı nasıl geçer

Adet ağrısına müdahale etmek gerekir mi?

Adet ağrısı, adet dönemini yatakta geçirecek kadar zorlaştırırsa, müdahale etmek gerekir. Tabii ağrıyı direk ağrı kesici ilaç alarak kesmek yerine, öncelikle uzman bir doktor tarafından bu ağrının nedenleri araştırılmalıdır. Çünkü adet ağrısı nedeniyle her ay sorun yaşamak gittikçe zor olacaktır.

Adet ağrısı için öncelikle hastanın ergenlikten itibaren adet dönemi ve adet döngüsü hikayesi detayıyla dinlenmelidir. Kadın, adet ağrısını ergenlik döneminden itibaren her ay yaşıyor olabilir. Ultrasonografi ile yumurtalıklar izlenir ve çikolata kisti olup olmadığı konusu da belirlenir. Çünkü yumurtalıklarda oluşan kistler de adet ağrısı için önemli başrol oyuncularındandır.

Jinekolojik muayene yapılabiliyorsa, rahim içinde miyom ya da tümör olup olmadığına da bakılmalıdır.

Adet ağrısı nasıl tedavi edilir?

Adet ağrısı tedavisi için ilk akla gelen çözüm tabii ki ağrı kesicilerdir. Ancak tabii öncelikle adet ağrısının nedeni teşhis edilmelidir. Nedeni teşhis edilmeden, tedavi ile bu ağrılara çözüm bulunamaz. Çözüm bulunmazsa da geçici olarak ağrı kesicilerle ağrı giderilse de sorun her ay devam edecektir.

Bir sonraki aşamada doğum kontrol hapları önerilir. İlaç kullanımı ile adet düzene girer ve adet kanaması ağrısı olarak geçirilir. 3 ay sonra ilaç bırakıldığında eğer adet ağrısı hala devam ediyorsa, ileri tetkikler istenebilir. Rahim içinde bir yapışıklık olabilir, bunun da operasyon ile düzeltilmesi gerekir.

adet ağrısı tedavisi

Adet ağrısı evlenince geçer mi?

Adet ağrısı maalesef halk arasında efsana hale geldiği gibi, evlenince ya da doğum yapınca geçmeyebilir. Bunun kesin bir kanıtı bulunmaz. Hamilelikte adet kanaması olmayacağı için ağrısız geçen özel bir dönemdir. Doğumun ardından bir süre rahat geçirilebilir ancak daha sonra adet ağrısının yeniden yaşanması ihtimali her zaman vardır.

Adet ağrısı, evlenince ya da doğum yapınca geçer konusu aslında rahim yolunun açılması ile bağlantılı olarak söylenmektedir. Cinsel ikişki ile vajina ve rahim yolu açılacak, doğumla birlikte bu açıklık iyice rahatlayacak ve bu şekilde kasılmaları ağrı olarak hissetmeyecekler şeklinde düşünülür. Ancak maalesef bunlar da kesin olarak gerçekleşmez.

Adet ağrısı için neler yapılabilir?

Adet ağrısı için hastaların kendilerine uygulayabileceği kolay yöntemler de vardır. Bu yöntemleri deneyerek, adet ağrısı için belki bir çözüm yakalayabilirsiniz. Her kadının vücudu farklı yöntemlere cevap verebilir, bu nedenle siz kendi yönteminizi kendiniz belirlemelisiniz.

Adet ağrısı için ilk akla gelen sıcak tedavidir. Alt karın bölgesine sıcak su torbası yerleştirmek kan akışını hızlandıracağı için, çok faydalı olacaktır.

Aynı zamanda ılık duş, ayakları sıcak suya koymak da etki edebilir.

Adet ağrısı için bitkisel çayları da deneyebilirsiniz. Bitki çayları kaslar üzerinde gevşetici etbir etkiye sahiptir. Papatya çayı ve rezene çayını deneyebilirsiniz.

Yorumlar

Bir yorum yazınız