Embriyo Transferi - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Embriyo Transferi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Embriyo Transferi

embriyo transferi

1 ) Embriyo transferi nedir?

Kadının yumurtasının erkeğin spermini döllemesiyle oluşan 7 günlük organizmaya embriyo adı verilmektedir. Tüp bebek tedavisinde yumurtalar toplanıp spermle birleştirildikten sonra, döllenme gerçekleşir. İşte bu döllenme işleminin ardından elde edilen embriyolardan en canlı, en sağlıklı ve gebelik için en uygun olanlardan 1-2 tanesinin anne adayının rahmine yerleştirilmesi işlemine embriyo transferi adı verilir.

2 ) Embriyo transferi ne zaman yapılır?

Döllenme işlemi gerçekleştikten 2-5 gün sonrasında ve genellikle 3 gün sonra seçilen sağlıklı embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir. Döllenmenin ardından geçen bu bekleme süresi, embriyoların içinden canlı olanların, hayatta kalabilecek olanların seçilebilmesi için önem taşımaktadır.

3 ) Embriyo transferi nasıl yapılır?

Embriyo transferi işlemi jinekolojik muayene masasında ve jinekolojik muayene pozisyonunda gerçekleştirilmektedir. İşlemin gerçekleşebilmesi için öncelikle vajinaya spekulum yerleştirilir ve rahim ağzı özel tıbbi sıvılarla temizlenir. Ardından embriyolar ince bir kateter ile anne adayının rahminin içine yerleştirilir. Tüp bebek tedavisinde döllenme ile elde edilen embriyolardan kaç tanesinin transfer edileceği sorusunun cevabı ise yasalarla belirlenmiştir.

Genellikle genç yaştaki kadınlarda ve embriyoları sağlıklı olanlarda 1 tane embriyo, yaşı ileri olanlarda ve embriyoları daha zayıf olanlarda ise 2 embriyo transfer edilmektedir. Çünkü tüp bebek tedavisinin uygulanmaya başlandığı dönemlerde gebeliği kesinleştirmek için çok sayıda embriyo transfer edilmiş ve bu sebeple de çok sayıda çoğul gebelikler yaşanmıştır.

Çoğul gebeliklerin hem anne adayının hem de bebeklerin yaşamını tehdit edebildiği gerçeğinden dolayı da embriyo transferine belli koşullar ve kısıtlamalar getirilmiştir.

4 ) Embriyo transferi ne kadar sürede gerçekleşir?

Embriyo transferi; anestezi gerektirmeyen, 5-10 dakikalık kısa süreli bir işlemdir. Embriyo transferi; rahatsız edici bir ağrı, acı hissetmez, hissedilirse de basit bir ağrı kesici yeterli olacaktır. İşlemin ardından birkaç saatlik dinlenme sonrasında hasta günlük rutin iş ve sosyal yaşamına devam edebilecektir.

5 ) Embriyo transferi sonrasında ilaç kullanmak gerekir mi?

Embriyo transferi yapıldıktan sonra embriyonun rahme daha sağlam tutunabilmesi bazı ilaçlar kullanılması gerekmektedir. Bu aşamada genellikle progesteron ilaçları reçete edilir. Progestan kapsül tablet ağızdan veya vajinal yoldan, vajinal jel vajinal yoldan ve enjeksiyon ilaçları ise kas içine uygulanmaktadır.

Bu ilaçların doktorun tarif ettiği dozda ve aralıklarla kullanılmalıdır. Bunların dışında hastanın genel durumu ve gebeliğin ilerleyişi göz önünde bulundurularak, başka ilaç ya da vitaminler de kullanılması gerekebilmektedir.

embriyo transferi

6 ) Dondurulmuş embriyolar transfer edilirse gebelik riskli olur mu?

Tüp bebek tedavisinde meydana gelen kaliteli embriyoların fazla olanlarının uygun saklama koşullarında dondurulup, bir sonraki gebelik denemesinde kullanılmak üzere biriktirilmesi işlemine embriyo dondurma adı verilmektedir. Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkları uyararak yeterli sayıda ve büyüklükte yumurta elde edilmesi için kullanılan ilaçlar, kimi zaman anne adayında komplikasyonlara sebep olabilmektedir.

Her hangi bir soruna sebep olmasa da zaten elde edilmiş çok sayıda sağlıklı embriyo varken, bir sonraki denemede yeniden ilaç kullanmaya gerek yoktur. Bu sebeplerle dondurulan embriyolarla sağlıklı gebelik elde edilebilmektedir.

Günümüz tıp teknolojisi ve tüp bebek tedavisi gelişmeleri kapsamında düşünüldüğünde embriyoların gebelik için en uygun koşullarda saklandığı konusunda şüphe yoktur. Zira bu bağlamda yapılan araştırmalar; dondurulmuş embriyo ile elde edilen gebeliklerin taze embriyolarla oluşturulan gebeliklere göre her hangi bir risk faktörü taşımadığını göstermiştir.

Ayrıca dondurulmuş embriyolar sayesinde doğan bebeklerde anomali görülme olasılığının taze embriyolarla aynı oranlarda olduğunun da altını çizmekte fayda vardır. Embriyo dondurma işlemi uzun süredir yapılmakta, tüp bebek uzmanları da bu konuda deneyim sahibiler. Bu sebeple de embriyo dondurma işlemi artık tüp bebek tedavisinin rutin bir aşaması haline gelmiştir.

7 ) Dondurulmuş embriyo transferi ile gebelik şansı düşer mi?

Tüp bebek tedavisinde elde edilen embriyolar bir sonraki uygulamalar, denemeler için dondurulması rutin, sıradan bir işlemdir. Talepte bulunan tüm çiftler bu hizmetten faydalanabilmektedirler. Zira dondurulmuş embriyo ile taze embriyonun sağlıklı bir gebelik elde edebilme oranı, şansı eşit miktarlardadır.

Bu konuda yapılan araştırmalarda her hangi bir anlamlı fark bulunamamıştır. Embriyo dondurma işlemi sayesinde bir sonraki tüp bebek denemesinde yumurtalıkları uyarma ya da yumurta toplama işlemleri uygulanmadan direkt olarak embriyo transferine geçilebilmektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız