Evde Kısırlık Testi - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Evde Kısırlık Testi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Evde Kısırlık Testi

evde kısırlık testi

  • Evde kısırlık testi nedir? Hangi amaçla üretilmiştir?

Kısırlık, günümüzde modern çağın en yaygın sorunlarından bir tanesi olmuştur. Kısırlık sorunundan şüphe eden kişiler için evde uygulanabilecek kısırlık testleri geliştirilmiştir. Evde yapılan kısırlık testleri, kadın ve erkek için ayrı olarak üretilmiştir. Erkek kısırlığı için üretilen test; sperm sayısı hakkında bilgi verebilirken, kadın için üretilen kısırlık testinde idrar kültürü esas alınır.

Evde kısırlık testi tek bir kutu içinde bulunmaktadır. Erkeğin yapacağı sperm testi ve kadının yapacağı idrar testi kiti bu kutunun içinde bulunmaktadır. Testin sonuçları ortalama olarak 1 saat sonra alınabilmektedir.

Bu testler; kısırlık muayenesine henüz gitmek istemeyen kişiler için üretilmiştir. Ancak kısırlığın teşhis ve tedavisi uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu testlerin yanıltıcı olabileceği unutulmamalıdır.

  • Kadınlar için evde yapılan kısırlık testi nasıl değerlendirilmektedir?

Kadınların kısırlık sebepleri oldukça komplikedir. Evde yapılan kısırlık testi de yalnızca tek bir noktaya odaklanmaktadır. Bu sebeple kısırlığa yol açabilecek diğer faktörlerin bu test sonucunda elde edilemeyeceği bilinmelidir. Evde yapılan kısırlık testinde FSH hormonu baz alınmaktadır. Bu hormon idrar kültüründe incelenmektedir. Ancak kesin sonuç vermesi mümkün değildir. Bu test, kabaca yapılmaktadır.

evde kısırlık testi

  • Erkekler için evde yapılan kısırlık testi nasıl değerlendirilmektedir?

Sperm sayısının, hareketliliğinin ve yapısal özelliklerinin yetersiz olması, kısırlık nedenleri arasında bulunmaktadır. Evde yapılan kısırlık testinde ise yalnızca sperm sayısı değerlendirilir. Çeşitli durumlarda sperm sayısı yeterli olsa da, sperm hücrelerinin morfolojik özellikleri sebebiyle kısırlık sorunu meydana gelebilmektedir. Bu kısırlık testi de yalnızca sperm sayısını ele almaktadır.

  • Evde yapılan kısırlık testleri ile güvenilir sonuçlar elde edilebilir mi?

Kısırlığa yol açabilecek dış etkenlere maruz kalan kişilerin oldukça ilgi gösterdiği evde kısırlık testlerin güvenilirliği tartışmaya açık bir konudur. Bu testler kısırlık kapsamında yeterli bilgi vermemektedir. Kısırlık, tek bir olgunun araştırılması ile tespit edilemeyeceği gibi, söz konusu hormon ve sperm durumunun değerlendirilmesi de oldukça hassas bir laboratuar ortamı gerektirmektedir. Evde kısırlık testi kesin sonuç vermemektedir.

Bu sebeple de bu testlerin kabaca bilgi vermek için üretildiği unutulmamalıdır. Bir uzmana gitmekten çekinen kişilerin bu testi yaptıktan sonra doktora gitmek için motivasyon bulması açısından faydalı olsa da, tıbbi açıdan yeterli değildir. 

Yorumlar

Bir yorum yazınız